Yüksek Alüminyumlu Bulanık Su TBMM’de

0

Samsun’da içme suyu tartışması büyüyor. Samsun Çevre Platformu, (SAMÇEP) kentin 4 farklı noktasından aldığı ve analiz ettirdiği içme suyunda alüminyum oranı yüksek çıkmış, bulanıklık dereceresi ise insan sağlığına uygun olmadığı açıklanmıştı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Mustafa Demir topu Sağlık Müdürlüğü’ne atmıştı. Sağlık Müdürlüğü’nünde ‘Alüminyum oranı yüksek SASKİ’yi uyardık’ açıklaması yapması üzerine, konu TBMM’ye taşındı.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Beri Yaşar, TBMM’de gündem dışı söz alarak, tartışılan içme suyunu gündeme taşıdı. CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ise konuyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi ile sordu, vatandaşların bilgilendirilmesini istedi.

YAŞAR: DAHA BÜYÜK SORUNLAR ÇIKABİLİR
TBMM’de konuşan Milletvekili Yaşar, “Samsun’da yaşanan su sorunu ile ilgili her geçen gün değişik açıklamalar yapılıyor ve bu süreçte vatandaşın endişesi artıyor. Bir an önce ciddi bir açıklama yapılarak vatandaşın endişe ve korkusu giderilmeli. Halen vatandaşa yaşatılan bunca tedirginliğe rağmen ilgili kurumlardan ‘suyun içilip içilmeyeceğine dair’ bilimsel bir açıklama yapılamamıştır. Dolayısıyla şu an Samsun’da tümüyle bir kargaşa var. SASKİ ‘Yalan beyanda bulunuyorsunuz. Dolayısıyla sizin hakkınızda davalar açacağız’ diyor; ama devletin kurumu İl Sağlık Müdürlüğü de ‘Bir miktar fazlalık var.’ diyor. Dolayısıyla içilebilir mi, içilemez mi diye bir görüş de beyan etmiyor. Yoksa bu durum Samsun’da çok ciddi problemlerin oluşmasına yol açacak. Bizim burada görevimiz uyarmak, buradan da uyarıyorum” dedi.

HANCIOĞLU BAKAN KOCA’YA SORDU
CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu ise, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması talebiyle bir önerge vererek İl Sağlık Müdürlüğü’nün Şubat ayında Samsun’un şebeke suyunda yaptığı analizlerin sonuçlarını açıklamasını istedi. Önergesinde, Şubat ayı içerisinde Samsun’da, özellikle kentin metropol ilçelerinde şebeke suyunda ağır koku ve bulanıklık olduğuna ilişkin şikayetlerin yoğunlaştığına dikkat çeken Hancıoğlu, Bakan Kocaoğlu’nun cevapması için şu sorulara önergesinde yer verdi; “2020 yılı Şubat ayı süresince İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından, Samsun ilinin hangi noktalarından, kaç numune alınmıştır? 2020 yılı Şubat ayı içerisinde Samsun Halk Sağlığı Laboratuarı’nda yaptırılan analizlerin sonuçları nelerdir? 2019 yılı içerisinde yapılan içme suyu analizlerinin kaçında Alüminyum üst sınır değeri aşılmıştır, kaçında üst sınırın yüzde 90’nına ulaşmıştır? Samsun şebeke suyunun “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik”e uygun hale getirilmesi konusunda Bakanlığınızca yürütülen/planlanan herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa, bu çalışmalar nedir?”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz