Yoğun Bakımlar Doldu, Ölüm Kol Geziyor

0

Samsun’da İngiliz mutant virüs yayılım hızını artırıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı korona virüs tablosunda ‘çok yüksek riskli il’ konumunda yer alan Samsun’da, geçtiğimiz haftada 7 bin korona virüs vakası tespit edildi.
Türkiye’de korona virüs vaka sayısında zirvede yer alan Samsun’da, hastanelerdeki yoğun bakım üniteleri de zorlanmaya başladı.

Samsun’daki yoğun bakım doluluk oranları yüzde 70’e dayanırken, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) Samsun Şube Başkanı Aysel Ocak ve Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak’tan ’10 günlük tam kapanma’ önerisi geldi. Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu ise, yüz yüze eğitimin okullarda iptal edilmesini, uzaktan eğitime geçilmesini önerdi.

OCAK: ESNEK ÇALIŞMAYA GEÇİLMELİ
SES Şube Başkanı Aysel Ocak, sağlık çalışanlarının büyük özveri ile korona virüs ile mücadele ettiğine dikkati çekti. Ocak, “Karadeniz bölgesinde yapılan kongreleri hatırlıyoruz. Ondan sonra Samsun’da İngiliz mutant virüs yayılım hızı arttı, vakalar patladı. Durum işin içinden çıkılmaz bir hale doğru gidiyor. Sağlık Bakanlığı’nın ‘yerinde karar’ dönemine göre Samsun’da en az 10 gün tam kapanma yapılmalı. Cumartesi günleri de yasak kapsamına dahil edilmeli. Denetimler daha etkin yapılmalı. Taşımalı eğitim sistemi nedeniyle yayılım hızı biraz daha arttı. Yüz yüze eğitime ara verilmeli, aşılama takvimi tamamlanmalı. Hastanelerde acil servis dışındaki sağlık hizmetlerine ara verilmeli. Bu talepleri Samsun Valimize ilettik. Burada sorun STK’ların Pandemi Kurulu’nda yer almamasından kaynaklanıyor. Gözden kaçan ihmalleri en iyi STK’lar görüyor. Pandemi Kurulu’nda STK’lar yer almalı. Ayrıca kamu kurumlarında esnek çalışma modeline tekrar geçilmeli. Çünkü risk çok büyük. Sağlıkçılar ve kamu çalışanları çok yıprandı” dedi.

HASTANELERE GÜNDE 1000 VAKA GELİYOR
Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak ise virüs tablosunun işin içinden çıkılmaz bir hale doğru gittiğine işaret etti. Samsun’da toplu taşımada seferlerin artırılmasını, işlek caddelerde denetimlerin yükseltilmesi gerektiğini belirten Çakmak, “10 günlük tam kapanma gündeme alınmalı. Görüyoruz, toplu taşımada önlem yok. Sokaklarda rehavet içinde dolaşanlar var. Ancak hastaneler ‘Bana bir şey olmaz’ diyenlerle doldu. Vali tekrar devreye girmeli. Samsun’a giriş çıkışlar kontrollü olmalı. Mutant yayılım hızını katladı. Sevdiklerimizi kaybediyoruz. Acilen işin önüne geçmemiz için tedbirleri artırmalıyız. Samsun’da hastanelere günde 1000 vaka geliyor” açıklamasını yaptı.

DAHA KAÇ KİŞİ ÖLMELİ?
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Topaloğlu da eğitim emekçilerinin Samsun’da ölüme terkedildiğini söyledi. Okullarda yüz yüze eğitim nedeniyle kentte birçok öğretmenin korona virüsü kaptığını belirten Topaloğlu, “İlimizdeki vaka sayısı 27 Şubat-5 Mart haftasında yüz binde 348,36’ya yükselmiştir. 19 Mart itibarıyla ise vaka oranı 100 binde 500’ü aşmış önlenemez biçimde artışa devam ederken bu rakamlar Samsunu Türkiye’nin Vuhan’ı yapmıştır. Yerinde karar uygulaması ile salgınınla ilgili Samsun’a dair her kararı alabilme yetkisi olan yöneticilerin bu kötü gidişatı izlemekle yetindiklerini görmek bizleri daha da öfkelendirmektedir. Yerel yöneticilerin önlem alması için daha kaç ölüm yaşanması gerekmektedir. Daha öncede belirttiğimiz 3. Dalganın Samsun’dan başladığı aşikardır. Bizler tekrar yerel yetkilileri uyarıyoruz. Madem yerinde karar dönemine geçildi; önlemleri artırın. Her insanımızın hayatı kıymetlidir. Samsun ilimizdeki hareketliliği en aza indirmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bunun için çok yüksek riskli bölgede olmasına rağmen yüz yüze eğitime başlayan tüm okulların yeniden uzaktan eğitime geçirilmesi yönünde karar alın. Takvimlerini hazırladığınız sınavları iptal edin. Cumartesi günleri yeniden sokağa çıkış yasağı uygulayın” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz