Yerli Üretici Yok Oluyor

0

DEVA Partisi Alaçam İlçe Başkanı Serkan Dağlı, esnaf ziyaretlerinin ardından köy köy gezerek çiftçilerin sorunlarını dinliyor.

Alaçamlı vatandaşların sesi olan Dağlı, “Çiftçi sayısı ciddi oranda azaldı. Kendi topraklarımızda üretilmesine rağmen ithal edilen ürünlerde üreticimize bir darbe daha vurmuştur” dedi.

DEVA Partisi Başkanı Dağlı, çiftçinin dayanacak gücünün kalmadığını ifade ederek, şöyle dedi; “Yaptığımız ziyaretlerde köyde yaşayan vatandaşlarımızın ortak sorunlarını dinledik. Geçen yıl 70-80 TL civarında olan yem fiyatı bu sene 110 TL’ye yükseldi. Mazot fiyatı geçen yıl 5 TL iken bu sene 6 TL’ye yükseldi. Geçen yıl bir dönüm ilaçlama fiyatı 700 TL civarı iken bu yıl bin 400 TL’ye yükseldi. 60-70 kuruş olan bir kilo saman fiyatı bu sene 1 TL’ye yükseldi. Tarım Kredi faizleri ile çiftçiler icralık oldu, borcu borçla bile kapatamayacak hale geldi. Kapısındaki traktör icralık hale geldi. Artan maliyetlerle adeta yok olmaya mahkum edilen üreticimiz elindeki ürünü satsa bile artan maliyetlerle zarar ediyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz