Yerel Medyanın Corona Kabusu

0

Coronavirüs salgını, yerel medyanın üstüne kabus gibi çöktü. Kepenklerini kapatan esnaf, aboneliklerini kısa süreliğine durdurdu, bayi satışları düştü.

Coronavirüs salgını nedeniyle hayatın durma noktasına geldiği ülkemizde, yerel medya da bu virüsten büyük yara aldı. Salgının bulaşmaması için alınan tedbirler kapsamında insanlar evlerinden çıkmazken, çoğu işyerleri geçici süre ile kapandı. Esnaflar, yerel gazete aboneliklerini tebdirler kalkana kadar durdurulurken, bayi satışlarında da büyük oranda düşüş yaşanmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan ’19 Maddelik Ekonomi İstikrar Paketi’ ile ilgili değerlendirme yapan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkan Mehmet Ali Dim, medya sektörüne ve özellikle Anadolu basınına daha fazla destek istedi.

YEREL MEDYAYI ETKİLEDİ
Yerel medyanın COVİD-19 salgını nedeniyle yaşanan ekonomik, sosyal ve mali sorunlardan olumsuz etkilediğini belirten Başkan Dim, hükümetin ve ilgili kuruluşların sektöre ve özellikle de can çekişen yerel medyaya destek vermesi gerektiğini söyledi. Yazılı medyanın kan kaybetmeye başladığı bu süreçte, Anadolu’da bulunan yerel medya şirketlerinin KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonu’ndan öncelikle istifade ettirilmesi gerektiğine işaret eden KGK Genel Başkanı Dim, şunları söyledi:

TEDBİR PAKETİ’Nİ AÇIKLADI
“Resmî ilan ödemelerinden Basın İlan Kurumu’nca basın kuruluşlarının borçlarına istinaden yapılan kesinti bu süreçte kaldırılabilir. Ayrıca, resmî kurumlara olan ödemeler (SGK ve Maliye gibi) ertelenmeli. Reklam faturalarına yansıyan ve yüzde 18 olan KDV oranı düşürülmelidir. Yerel radyo ve televizyon kuruluşları büyük sıkıntı içerisindedir. Ödeme güçlüğü çeken medya kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedellerinin de bir süre alınmaması, TÜRKSAT uydu bedeli ödemelerinin bir süre ertelenmesi ve indirim yapılması ve kamu spotları yayınları ile mahsuplaşmanın sağlanması yaşamsal önemde olacaktır. Çalışanlara Basın İlan Kurumu garantörlüğünde kamu bankalarından faizsiz ihtiyaç kredisi sağlanabilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz