YEPAŞ Çiftçinin Elektriğini Kesti

0

YEPAŞ, Samsun’un Terme ve Ayvacık ilçelerinde hasat öncesi sulama sistemlerinin elektriklerini borç nedeniyle kesti. Üretici perişan olurken, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, çözüm çağrısı yaptı.

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde elektrik dağıtımı yapan YEDAŞ’ın bölgede perakende satış hizmetlerini sürdüren şirketi YEPAŞ, Samsun’un Terme ve Ayvacık ilçelerinde çok sayıda üreticinin hasat öncesi sulama sistemlerinin elektriklerini borcundan dolayı kesti. Pandemi sürecinde tarlasında adeta üretim seferberliği başlatan üreticiler, elektriklerin kesilmesi ile şok yaşadı.

ZİRAAT ODASI BAŞKANLARINDAN TEPKİ
Tarlalarını sulayamayan ve ürünlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan üreticiler, her yıl hasat öncesi benzer sorunu yaşadıklarını belirterek, elektrik ücretlerinin Eylül ayına doğru alınmasını talep etti. Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, üreticilerin mağdur edilmesine tepki gösterdi.

ERGÜN ÇÖZÜM ÇAĞRISI YAPTI
Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, YEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne çözüm çağrısı yaptı. Ergün, “Üreticilerimizin tam hasat zamanı sulama saatleri kesildi. Hasat sonu yani Eylül ayında alacaklarınızı temin edersiniz dediysekte sonuç alamadık. Bu sorunu her yıl yaşıyoruz neredeyse. Milletvekillerine ilettik, ancak sonuç alamadık. Çifçide zaten para yok, ürününü satıp kazanacak. Terme’de temsilcileri aradık, çözümün YEDAŞ Genel Müdürlüğü’nde olduğunu söylediler. Çözüm bekliyoruz” dedi.

AVCI: KİMSENİN PARASI ÇİFTÇİDE KALMAZ
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı da üreticilerin elektriklerinin kesilmesine tepki gösterdi. Avcı, “Pandemi sürecinde çiftçimiz üretmek için canla başla tarlasında mücadele verirken, bu yapılan reva mıdır? Cumhurbaşkanımızın tarım ve üretim seferberliği başlattığı böyle bir dönemde üreticilerin maruz kaldığı muameleyi hoş karşılamıyoruz. Çözüm bekliyoruz. Kimsenin parası çiftçide kalmaz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz