Yeni Corona Tedbirlerinin Detayları

0

Samsun Valiliği, İçişleri Bakanlığı’ınca corona virüs tedbirleri kapsamında alınan yeni kararları İl Hıfzısıhha Kurulu’nda gündeme getirdi.

Kurul, Samsun dahil 30 büyük büyükşehire giriş-çıkışları kapatan ve 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getiren genelgenin ayrıntılarını kamuoyuna duyurdu. Kurul, Samsun’un 15 gün boyunca, kara, hava, deniz, demiryolu ve yaya ulaşımına kapatıldığını dikkati çekti. İşte genelgenin detayları;

POLİS VE SAĞLIKÇILAR UYGULAMADAN MUAF
Sürekli tıbbi bakım ve gözetim ile cerrahi ve acil durum hizmetleri gerektiren hayvanların tedavisi ile hayvan ıslah çalışmalarını yürüten kilinisyen veteriner hekimlere, komşu iller için seyahat izin belgesi düzenlenecek. Gıda ve temizlik gibi temel ihtiyaç malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemelerin yük taşımacılığı yapanlar ve ayrıca doğalgaz, elektrik ve petrol sektöründe çalışanlar bu uygulamadan muaf tutulacak. Ayrıca çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan yada işyeri sahiplerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş çıkışlarına izin verilecek. Kamu hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak adına sağlık ve güvenlik gibi kamuda hizmeti veren görevliler, kimliklerini göstererek giriş çıkış yapabilecek. Bunun dışındakiler için Samsun’a giriş yada çıkış yapmak yasak olacak.

MASKE ZORUNLUĞU GELDİ
Genelge kapsamında da 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmalarına da yasak getirildi. Sağlık iş kolunda çalışanlar yasak dışından tutuldu. Pazaryerleri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerinde maske takılması zorunluluk haline getirildi. Samsun’un cadde ve meydanlarında vatandaşların sosyal mesafeyi(2 metre) gözetmeden yürümeleri halinde uyarılacak. Kurallarına uymayanlara adli ve idari ceza verilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz