YEDAŞ sahaya çıktı!

0
DCIM100MEDIADJI_0039.JPG

Kırsal bölgeler başta olmak üzere sıkça elektrik arızası ve gerilim düşüklüğü yaşanan enerji dağıtım hattında yenileme, bakım ve onarım çalışması başlatan YEDAŞ, 300 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirecek

YEDAŞ, bölgesinde elektrik dağıtım şebekesi iyileştirilmesi projelerine start verdi. YEDAŞ Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, özellikle kırsal kesimde bulunan yerleşim yerlerinde, elektrik arızaları ile gerilim düşümüne bağlı sorunlara çözüm getirebilmek için büyük bir yatırım ve bakım onarım bütçesi ile harekete geçtiklerini ifade etti.

Bora, “15 Haziran Pazartesi günü itibariyle Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop’ta 200 personel ve 80 araçlık ekip ile kapsamlı bakım onarım çalışmalarına başladık” dedi.

Bu çalışmalar kapsamında 22 milyon TL bütçe ile ekonomik ömrünü yitirmiş 4 bin adet direğin değişimi, 70 adet dağıtım merkezinin tadilatı yapılacak. Yine bakım onarım çalışmaları kapsamında yaklaşık 1 bin 879 adet kesici ölçü kabini, 7 bin 286 adet dağıtım trafosu ve 8 bin 526 km enerji nakil hattının periyodik gözlem ve önleyici bakım çalışmaları tamamlanacak.

BÜTÇESİ 300 MİLYON TL
YEDAŞ olarak 300 milyon lirayı aşan bir yatırım bütçesi ayırdıklarını kaydeden Genel Müdür Hasan Bora, şöyle konuştu; “Köyler başta olmak üzere özellikle şehir dışındaki yerleşim alanlarında 380 adet dağıtım trafosu, 1 bin 600 km enerji nakil hattı, 200 km yeraltı elektrik şebekesi, 35 bin adet elektrik direği tesis edilecek. Tüm bölgede yaşanan gerilim düşümü problemlerinin çözümü de sağlanacak. Ekiplerimiz, enerji kesintilerinin önüne geçebilmek için ekonomik ömürlerini yitiren izolatörler ve iletkenleri de yeniliyor olacak.”

Genel Müdür Bora, özellikle enerji nakil hatlarında yapılan çalışmalar esnasında direklerde bulunan leylek yuvalarına müdahale etmeyerek, doğal yaşam alanlarını korumaya azami özen gösterdiklerini de ifade etti.

YEDAŞ Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, kent merkezlerine uzak, kırsal kesimde yer alan yerleşim bölgelerinde dağıtım şebekesi iyileştirme projelerini 2020 yılı sonuna kadar tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz