YEDAM’dan Zabıta Personeline Bağımlılık Semineri

0

İlkadım Belediyesi’nin düzenlediği kurum içi eğitim seminerleri kapsamında Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) yetkilileri, zabıta personellerine yönelik “Bağımlılık Alanında Tedaviye Yönlendirme” konularında eğitim sunumu gerçekleştirdi.

Uzman psikologlar, “Bağımlılık Çeşitleri ve Mücadele” konusunu slayt gösterimi eşliğinde personellere anlattı.

BAĞIMLILIK İRADESİZLİK DEĞİL, HASTALIKTIR
Uzman psikologlar, bağımlı olmanın en önemli sebebinin “bir seferden bir şey olmaz” düşüncesi olduğunu ifade etti. Bağımlılığın sadece “madde” olarak algılamanın doğru olmadığını anlatan uzmanlar, “Sonunda ödül olan her şey bağımlılık yapabilir. Alışveriş bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı gibi çeşitli bağımlılık türleri vardır. Hepsinin ortak yönü nörokimyasal-anatomik özelliğe sahip olmasıdır. Beyindeki ödül merkezinin uyarılmasıyla beraber haz duyma söz konusudur. Bu nedenle bağımlılık, iradesizlikten ziyade beyinle ilgili olan ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık türüdür” şeklinde konuştu.

İNTERNET BAĞIMLILIĞI ARTIYOR
Günümüzde yaygın kullanımı olan sosyal medya bağımlılığından bahseden uzman psikologlar, “Dünya globalleştikçe, teknoloji geliştikçe ve insanın zararlı olan şeylere ulaşılabilirliği arttıkça bağımlılık riski ve oranı da paralel olarak artış gösterecektir. Bu sebeple bağımlılık riski taşıyan her türlü şeyde kullanım süremize dikkat etmemiz gerekir. Örneğin; sosyal medyada geçirdiğimiz vakti kayıt altına almak, kendimizi ölçmemizi ve zihnimizde farkındalık oluşmasını sağlayacaktır” dedi.

SEVGİ VE İLETİŞİM EN ETKİLİ İLAÇTIR
Eğitim seminerin ikinci bölümünde bağımlılıkla mücadele etme yollarını anlatan psikologlar, “YEDAM’ a 444 79 75 ve 115 numaralı Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı’ndan ulaşılarak tütünün yanı sıra alkol, madde ve internet ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak, yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyoruz. Bağımlı bireyin özgüveni azalır, kontrol duygusunda zayıflık oluşur, savunma mekanizması ve bağışıklık sistemi çöker, yanlış olduğunu bildiği davranışlara yönelimi artar, iş performansı da düşer. Geleceği tamamen olumsuz etkilenir. Dolayısıyla çocuk ve gençlere sevgi diliyle yaklaşmak ve onlarla doğru iletişim kurmak bağımlılıkla mücadele noktasında önemlidir. Tıbbi ve psikolojik tedavi sonraki adımdır. AMATEM (Alkol Madde Tedavi Eğitim Merkezi) ve YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) gibi kurumlar bu konuda hizmet vermektedir” ifadelerini kullandı.

Seminer, katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasıyla son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz