Yatlar Gelecek Dendi, Kayıklar Çekiliyor

0

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Atakum Kurupelit mevkinde 2010 yılında inşaatına başladığı Yat Limanı projesi, 7 yılda tamamlandı. 205 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen limana, 900 metre uzunluğunda mendirek yapıldı. Limanın derinliği 5 metre olarak hesaplanırken, bu hesap tutmadı, limana doluşan kum ve çamurla derinlik 2 metreye kadar düştü.

MİLYONLAR HARCANDI
Milyonlarca lira harcanarak yapılan Yat Limanı, mevcut haliyle kadük kaldı. Dev yatlatın gelip konaklayacağı söylenen limanda inşa edileceği belirtilen deniz gözetleme kuleleri, teknelerin lojistik ihtiyaçlarını karşılayacak tesisler, dalgıç hizmet birimi gibi donatılar hayal olmaktan öteye geçemedi. Limana küçük çaplı tekne ve kayıklar çekilirken, bölgede alg patlaması yaşanıyor. Yosunların yaydığı ağır koku, bölgedeki vatandaşları rahatsız ediyor.

50 YILDA ATAKUM SAHİLİ YOK OLABİLİR
Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Yat Limanı’na proje bile demekten kaçındı. AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz’ın Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde Yat Limanı’nın ‘ben yaptım oldu’ anlayışı ile yapıldığını belirten Memişoğlu, “Ben ona proje bile demiyorum. Çalışma yapılırken kimseye danışılmadı. Uzman görüşü alınmadı. Tıpki Dereköy Balıkçı Barınağı ve Tersane mendireğinde olduğu gibi. Yat Limanı, 19 Mayıs Balıkçı Barınağı, tersane mendireği, Karadeniz’de batıdan esen rüzgarın oluşturduğu dalga yönünü doğuya doğru yöneltti. Atakum Çatalçam sahili yok oluyor. Her yıl sahili deniz yutuyor. 50 yılda Atakum’da sahil kalmayacağının endişesini yaşıyoruz” dedi.

SORUMLU DAVRANIN ÇAĞRISI
Kurupelit Yat Limanı’nın milyonlarca liralık kaynakla inşa edildiğini belirten Başkan Memişoğlu, “Şimdi limanın dolgu olarak yapılacağını duyuyoruz. Bu ikinci bir hata olur. Çünkü orada evleri bulunan vatandaşların açacağı tazminat davalarının altından Büyükşehir Belediyesi kalkamaz. Büyükşehir Belediyesi’ne önerimizdir. Bu limanı buradan kaldırın. 5 yıl içerisinde bölge kendini yenileyecektir. Son yıllarda benimsenen bu dolgu anlayışından vazgeçin. Samsun önceden mavi ve yeşilin buluştuğu kent olarak adlandırılıyordu. Yeşilimiz gitti, her yer beton oldu. Şimdi mavimiz denizimiz ellerimizin arasındanı kayıp gidiyor. Bu kenti yönetenler sorumlu davransınlar lütfen” diye konuştu.

Dev teknelerin konaklayacağı söylenen limana kayıklar çekiliyor, deniz pislik içinde kaldı. Yanlış planlanan limanlar ve barınaklar nedeniyle Atakum Çatalçam sahilini deniz yutuyor. Sahilden her ay denize doğru bir bölüm kayıyor. Mimarlar Odası Şube Başkanı Memişoğlu, limanın sökülmesi çağrısı yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz