Yasağa Rağmen İşçi Ekmek Peşindeydi

0

Pandemi dolayısıyla hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf işyerlerine ‘açma ve işçi çalıştırma’ ile ilgili belgeleri veren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’na Ocak ayında başvuru yağdı.

28 Aralık 2020-17 Ocak 2021 tarihleri arasında 52 bin 695 kişi, TSO web sayfası üzerinden online ortamda aldıkları çalışma izin belgeleriyle işyerlerinde çalıştı.

BELGELER ONLİNE ORTAMDA
Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, haftasonu sokağa çıkma yasağı kısıtlamasından muaf işyerlerinin, işçi çalıştırma belgelerini odaya gelmeden web sitesi üzerinden online ortamdan alabildiğini söyledi.

Başkan Murzioğlu, “Bu sistemi Türkiye’de uygulayan iki odadan biriyiz. İşyeri sahipleri sisteme girerek vergi numaralarını ve oda sicil kayıtlarını oluşturuyorlar. Sistem bilgileri otomatik olarak kontrol ediyor. Eğer giren firma yasaktan muafsa ilgili sayfaya yönlendiriyor. Burada işveren ve personel bilgileri kontrol ediliyor ve herhangi bir eksiklik yoksa sistem onay veriyor. Daha sonra ise işveren ve personellerine izin aldığına dair telefonlarına mesaj gidiyor. İzin belgeleri sadece aldıkları o haftasonu yasağı için geçerli oluyor. Güvenlik birimleri de izin alan kişileri sistemimizde bulunan kimlik doğrulama bölümünden kişinin tüm bilgilerine ulaşabiliyor.”

TSO’ya kayıtlı üyeler, http://izin.samsuntso.org.tr adresi üzerinden gerekli yerleri örneklerine uygun şekilde doldurarak izin belgelerini alabiliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz