Yabancılar Pazarı 4 Mayıs’ta Açılacak Mı?

0

Samsun’da koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık bir buçuk ay önce kapatılan Yabancılar Pazarı yönetimi, esnaftan gelen tepkiler üzerine 4 Mayıs Pazartesi günü kapılarını müşterilerine açma kararı aldığı öğrenildi.

Yabancılar Pazarı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaaddin Sayın ve Yabancılar Pazarı Odası Başkanı Olcay İnanç’ın, böyle bir süreçte açmak istemediklerini fakat esnafın eve ekmek götüremez duruma geldiği için bu kararı aldıklarını açıkladı.

BU KARAR ÇOK YANLIŞTIR
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, “Yabancılar Pazarı’nın 4 Mayıs’ta açılacağı konuşuluyor. Bu çok tehlikeli bir karardır. Korona virüsü yavaş yavaş kontrol alınmaya başlanıldığı şu zamanda Yabancılar Pazarı’nın açılması tüm alınan tedbirlerin boşa gitmesi demektir” dedi.

KAPALI VE DAR BİR ALAN
CHP’li Tekcan şu açıklamayı yaptı: “Yabancılar Pazarı üstü kapalı ve dar çalışma alanına sahip bir ticaret merkezidir. Bu ticaret merkezinde virüsün yayılma hızı oldukça fazla olacaktır. Pazarın faaliyete açılması kamu sağlığı açısından doğru bir uygulama değildir. Yetkili merciler kararın doğru olmadığını, 19 Mayıs Bayramı’ndan sonra genel durum kontrol edildikten sonra açılması gerektiğini tarafımdan beyan etmiştir. Bu tarz kararların alınmasında mutlak suretle genel kamu sağlığının korunması öncelikli olmalıdır.”

ESNAF ZORDA BİLİYORUZ
Çarşı esnafının sıkıntısının çok büyük olduğunu ifade eden Tekcan, “Esnafımız mağdurdur, bir an önce işbaşı yapmak istemektedir. Esnafımızın bu talebini kendileri açısından doğru bulmaktayız. İşbaşı yapamayan esnafımıza merkezi idare destek paketleri ile destek vermelidir. Açıklanan destek paketlerine ufak esnafımız halen türlü bahanelerle ulaşamamaktadır. Esnaf Meslek Odaları şikâyetlerini, beklentilerini merkezi idare ve kamuoyuyla paylaşmalıdırlar. Çözüm için korkmadan mücadele etmelidirler” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz