Ya Çok Korkuyoruz Ya Da Umursamıyoruz

0

BCG aşısı yapılan ülkelerde Covid-19 ölüm oranlarının çok daha düşük olduğuna dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şevket Özkaya, ülkemizde koronadan ‘çok korkan ve umursamayan’ iki ayrı vatandaş grubu olduğunu söyledi

BCG aşısının koronavirüs için bir çıkış yolu olabileceğini önererek kamuoyuna duyuran ve bunu ilk bulan ve duyuran kişi olan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şevket Özkaya’nın bu hipotezi olumlu sonuç verdi. ‘BCG aşısı’ yapılan ülkelerde Covid-19 ölüm oranlarının çok daha düşük olduğu saptandı.

Medical Park VM Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şevket Özkaya, ülkedeki normale geçişteki ilk hafta sonunu ‘dip dibe geçti’ şeklinde yorumladı.

İKİ GRUBA DİKKAT ÇEKTİ
Koronavirüs sürecinde iki konunun üzerinde duran Doç. Dr. Özkaya, “İki grup var. Biri koronadan çok korkan, hasta olduğu halde hastaneye bile gelmekten korkan insanlar var. Bir de ne sosyal mesafe ne maske bunların hiçbirine uymayan umursamayan bir grup var” dedi.

Doç. Dr. Özkaya her iki gruba şöyle seslendi: “Biz sizi hastalık için korkutalım mı, yoksa rahatlatalım mı? Biz bile artık ne diyeceğimiz şaşırdık. Şöyle diyoruz. Ülkemizde normalleşme değil aslında alışılmamış tarzda normale geçiş gerekiyor. Siz maskeleri takın, sosyal mesafe kurallarına uyun. Bunlara uyulmadığı sürece biz sizi bu hastalık için korkutalım mı? Ne diyeceğimiz bilemiyoruz. İki uç. Ya çok korkuyorsunuz ya hiç umursamıyorsunuz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz