Vezirköprü’de Eski El Sanatları Yeni Gelir Kapısı Oldu

0

Vezirköprü’de unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden canlandırmak için başlatılan proje kapsamında Tahtaköprü Kilimi ve Susuz Bezi’ne Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alındı.
Samsun’un Vezirköprü Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) işbirliğinde 2018 yılının Haziran ayında geçmişten günümüze gelen ancak zamanla unutulmaya yüz tutmuş dokumacılık kültürünün ürünleri olan ‘Susuz Bezi ve Tahtaköprü Kilimi’nin ‘coğrafi işaret tescili’ için Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret Dairesi Başkanlığı’na başvuruda bulunmuştu.
Başvuru neticesi geçtimiz yıl Temmuz ayında sonuçlanmış, ‘Tahtaköprü Kilimi ve Susuz Bezi’, Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ne sahip olmuştu.
YURT GENELİNE PAZARLAYACAĞIZ
Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, iki değerli ürüne ait Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri’nin belediyeye ulaştığını belirtti. Başkan Edis, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ile sürdüreceğimiz çalışma sayesinde ‘yerinde üretim, imalat, istihdam’ yaparak, üretilecek ürünlerimiz ile hem yöremizin hem de ilçemizin tanıtımına katkıda bulunarak, ilçemiz dışına ve yurt geneline pazarlamasını yapacağız” dedi. N. Alper CABBAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz