Ve Çarşamba’daki Santrale İptal Kararı

0

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’ne Oltan Köleoğlu Enerji tarafından inşa edilmeye başlanan biyokütle enerji santrali konusunda, depolama alanı ve imar planlarının durdurulması kararından sonra Samsun Valiliği’nin verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı da açılan dava ile iptal edildi.

MAHKEME ‘İPTAL’ DEDİ
Daha önce yöre sakinlerinin Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne açtığı davada, santralin depolama alanı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Firmanın itirazıda reddedilerek karar kesinleşmişti. Samsun Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nin açtığı davada ise santral ile ilgili Büyükşehir Belediyesi ve Çarşamba Belediyeleri’nin almış oldukları imar planlarının yürütmesi durduruldu.

Arazi sahipleri Mehmet Değerli, Recep Yavan, Murat Şenel ve Seyfettin Yavan’ın Avukatı Serpil Dönmez aracılığıyla Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne Samsun Valiliği’nin santral ile ilgili verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali konusunda açılan davaya, Ayvacık Ziraat Odası Başkanlığı avukatı Ertan Avcı aracılığıyla müdahil olma talebinde bulunmuştu. Samsun Valiliği’nin davalı olduğu davada mahkeme ‘ÇED Gerekli Değildir Kararı’nın iptaline karar verdi.

ALTERNATİF ARAZİ ÇALIŞMASI YAPILMADI
Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ ve Kimya Mühendisleri Odası Şube Başkanı Osman Nuri Pirgil, santral ile ilgili verdiği iptal kararı sonrası basın toplantısı düzenleyerek, santralin sökümü konusunda çalışma başlatılmasını talep etti. Özdağ ve Pirgil, “Eğercili’de zehir santrali olarak bilinen tesis, Çarşamba büyük ova alanında kaldığı ve alternatif alan araştırması yapılmadığı gibi, mutlak tarım arazisi olan bu sahanın bir genelge ile tarım dışına çıkartılmasının buyurucu yasa hükmüne aykırı olduğu için davamızın kabulüne ve işlemin iptaline karar verilmiştir” dedi.

SANTRALİ SÖKÜN YOKSA SUÇ DUYURUSU YAPACAĞIZ
Uyarılarda bulunan SAMÇEP Sözcüsü Özdağ ve KMO Başkanı Pirgil şunları kaydetti; “Mahmeke ayrıca söz konusu davanın bilirkişi heyetinini hazırladığı raporun; dar ve kısıtlı bir bakış açısı ile hazırlanmış olması, çoğu noktalarda proje tanıtım dosyasındaki veriler esas alınarak raporun temellendirilmiş olması ve ayrıca bazı noktalarda nesnel ve objektiflikten uzak değerlendirmeler içermesi nedeniyle hükme esas alınabilecek nitelikte olmadığını da belirtmiştir. İnsan yaşamı ve çevrenin korunmasına dair Anayasa hükmüne dayanılarak verilen mahkeme kararı yöremizde büyük bir sevinçle karşılıyoruz. İdarenin bütün işlem ve eylemlerinde, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkelerine bağlı kalması gerektiğini yeniden hatırlatan mahkeme kararından duyduğumuz sevinci halkımızla paylaşıyoruz. İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. Maddesi uyarınca Eğercili Mahallesi’nde temeli atılan tesisin sökülmesini ve taşınmazın eski haline getirilmesini bekliyoruz. Anılan yasa maddesi Samsun Valiliği’ne görev yüklemektedir. Yasanın Valiliğe yüklediği; Tesisin sökülmesi ve eski hale getirmesine dair görevin bir an önce yerine getirilmesini bekliyoruz. Yasanın bu konuda idareye tanıdığı azami otuz günlük yasal süre dolduktan sonra ilgili ve sorumluları hakkında yasal ve yargısal yollara başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

SANTRAL ÖNÜNDE ZAFER POZU
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün de, mahkeme kararı sonrası santral önünde zafer pozu verdi. Başkanlar Ergün ve Avcı, santralin sökülmesini isteyerek, “3 mahkeme kararı var. Bu santralin bundan sonra sökülmesi için çalışma başlatılmalı. Mevlam bize en güzel haberi mahkeme kararı ile vermiş oldu.Ne kadar şükretsek azdır Allah’ım sana sonsuz şükürler olsun. Bu Zafer Samsunluların zaferidir. Emeği geçen herkese şükranlarımızı arz ediyoruz” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz