Samsun Valiliği’nden O İddialara Yalanlama

0

CNN Türk kanalında Başak Şengül’ün sunduğu ‘Akıl Çemberi’ programına konuk olan Prof. Dr. Mustafa Çetiner’in iddiaları, Samsun’da günün konusu oldu.

Çetiner, Samsun’da bir alışveriş merkezinde hamburgercide çalışan bir gencin, Umre’den gelen dedesinden kaptığı corona virüsünü onlarca kişiye bulaştırdığını iddia etti. Valilik açıklamanın gerçek dışı olduğunu söyledi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaya cevap verdi. Prof.Dr. Mustafa Çetiner’in ‘süper bulaştırıcı’ iddiasını yalanlayan Vali Kaymak, “Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde yayınlanan “Samsun’da süper bulaştırıcı var” başlıklı haber doğru değildir. İlimizde böyle bir durum yaşanmamıştır. Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde lütfen resmi kurumlar tarafından yapılmayan açıklamalara itibar etmeyelim” açıklamasında bulundu.

ARAŞTIRMA’DA O ŞEKİLDE VAKA YOK
Vali Kaymak, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili ‘bir çok vaka olduğu’ yönündeki bir ses kaydındaki söylenenlerin de gerçek dışı olduğunu belirtti. Kayıtta Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çok sayıda corona virüs vakası olduğu iddia edilirken, Vali Osman Kaymak ve İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Ali Oruç, konu ile ilgili açıklama yaptı.

GERÇEK DIŞI KAYITLAR İÇİN ARAŞTIRMA YAPILIYOR
Vali Kaymak, bu konuda da şu görüşlere yer verdi: “Sosyal medyada Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi ile ilgili tamamen yalan ve gerçek dışı bir ses kaydı dolanmaktadır. Bu kaydı yayanlar hakkında adli tahkikat başlatılmıştır. Lütfen bu tür haberlere itibar etmeyiz. Algı ve provokasyon amacıyla gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarını sahte hesaplar üzerinden yaymak suretiyle kamuoyunu endişeye düşürmeye, toplumu korku ve paniğe sevk etmeye, kişi ya da kurumları toplum nezdinde hedef gösteren hesap sahipleri hakkında işlem başlatılmıştır.”

SAMSUN’DA TEDBİRLER ALINDI
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan da, konu ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Karaaslan, “Samsun’da“süper bulaştırıcı”yok ama vatandaşlarımızı paniğe sevk etmek için ortaya atılan yalanları süper hızda yayanlar var. Samsun’da ve ülkemizde gereken tüm tedbirler alınmıştır. Unutmayalım;resmi açıklamalar dışında hiçbir bilgiye itibar etmemek bu mücadelenin bir parçasıdır” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz