Vali Osman Kaymak Giderken Mesajını Verdi

0

Samsun Valiliği’nden, 9 Haziran 2020 tarihli Valiler Kararnamesi ile ‘Mülkiye Başmüfettişliği’ görevine tayin olan Osman Kaymak, basın kuruluşlarının temsilcileri ile yaptığı veda kahvaltısında Samsun’da görev yaptığı 3 yıllık süre içerisinde bu şehrin ‘sanayi kenti’ olması için büyük çaba harcadığını kaydetti.

Samsun’da büyük bir potansiyel olduğuna dikkat çeken Kaymak, bu potansiyelin maalesef yeterince kullanılmadığına dikkat çekti. İş insanlarının kente fabrika kurmak istediğini, yerinin kendilerine dar geldiğini belirten Vali Kaymak, şehirde sanayi alanı olmamasının yatırımcıyı bu şehirde yatırıma davet edememekte büyük engel olduğunu söyledi.

ARAZİ BULAMADIK
Çok kez gerek Samsun’un kendi özevlatlarının gerekse de dışarıdan gelen yatırımcıya arazi veremediklerini kaydeden Kaymak, Havza ya da Kavak’taki OSB’lerin yatırımcıya uzak olduğunu, kabuk ettiremediklerini sözlerine ekledi.

MÜKEMMEL BİR İNSAN GÜCÜ VAR BU ŞEHİRDE
4 ulaşım ağı, ovası, insan gücü gibi nimetlere rağmen potansiyelinin çok altında kalan bir Samsun’un olduğunu ifade eden Osman Kaymak, şöyle konuştu; “Ovamız var üretiyoruz ama bunu sanayisini maalesef yapamıyoruz. Samsun, ‘sanayi şehri’ olmalı. Tarım, turizm, sağlık evet ama öncelik mükemmel bir insan gücüne sahip olan bu şehrin ürettiğini sanayide paketleyerek, dışarıya pazarlaması gerekir. İhracatta yeterli değil rakamlar. Çok daha iyi olabilir. Bunun için şehrin tek bir masa etrafında buluşması, işbirliği yapması gerekiyor. Ben bunu görev yaptığım süre içerisinde yapmaya çalıştım.”

EVİMİN KAPISI FABRİKAYLA KARŞI KARŞIYA OLSUN, OLMUYOR
“Samsun’da fabrikaları olan, ihracatçı iş insanlarının başka şehirlerden yatırımını buraya getir” diye teklifler aldığına bizzat şahit olduğunu belirten Kaymak, “İş insanımız; ‘ben Samsun’un evladıyım. Siz bana yer verin, yatırımı kendi şehrimize yapalım. Yerimiz artık yetmiyor. Arsa istiyoruz’ diyorlar. Biz de yer bulmakta tıkanıyoruz. Bu Samsun’un yıllardır var olan sorunu. Ama şöyle bir gerçekte var. Havza, Kavak’ta OSB var diyoruz, uzak diyorlar. İstanbul’da insanlar işe gitmek için saatlerce yol gidiyor. Evimin kapısı fabrikayla karşı karşıya olsun, olmuyor. Samsun sanayisi merkezde sıkışmış durumda. Atıl olan bir tersane bölgesi, Samsun için büyük fırsat. Buranın bir an önce sanayiye açılması, binlerce Samsunlu gence istihdam sağlayacaktır. Ben bunun sözünü çok Samsunlu iş insanından almıştım. İnşallah, Samsun bu potansiyelini kullanır. Ben de dışarıdan izleyerek, mutlu olurum” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz