Uzmanına Sormadan Şifalı Bitki Tüketmeyin

0

Gıda Mühendisi ve Aroma Terapisti Gizem Vuraloğlu, “İnsanlar; internet, sosyal medya ya da haber kanallarında gördükleri reçetelerle bize geliyorlar. Tavsiyemiz, uzman kişilerin verdiği formülleri dikkate alsınlar” dedi

Samsun’un Bafra İlçesi’nde aktarlık yapan Gıda Mühendisi ve Aroma Terapisti Gizem Vuraloğlu, ölümcül coronavirüs’ten doğal ve şifalı bitkilerle korunmanın yollarını anlattı.

Aroma Terapisti Vuraloğlu, “Bağışıklık sistemimizi güçlü tutabilmek için öncelikle antiviral bitkilerden yardım alabiliriz. Bunun içinde en başta ‘zencefil ve zerdeçal’ geliyor. Özellikle zerdeçalın içerisindeki ‘curcumin’ etken maddesi faydalı oluyor. Curcumin etken maddesinin aktivasyonunu artırmak için de, içerisine biraz karabiber eklemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra kekik, lavanta, yeşil çay, zeytin yaprağı, ada çayı da kullanabilirsiniz. Bu aralar hepimizin sakinleşmeye ihtiyacı olduğundan bu bitkileri kullanmamız doğru olur” dedi.

ARI ÜRÜNLERİ FAYDALI
Ortam temizliği için ‘uçucu yağ’ kullanmayı tavsiye eden Vuraloğlu, “Urgan yardımıyla 5 metrekareye bir damla olacak şekilde uçucu yağ kullandığımızda hava dezenfektanı olarak faydalanmış oluruz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için arı ürünleri tercih edilebilir. Polen, arı sütü ve propolisten faydalanılabilir” diye konuştu.

İNTERNET VE SOSYAL MEDYA REÇETERLERİNDEN UZAK DURUN
“İnsanlar; internet, sosyal medya ya da haber kanallarında gördükleri reçetelerle bize geliyorlar” diyen Terapist Vuraloğlu, şöyle konuştu; “Benim tavsiyem, konusunda uzman kişilerin verdiği formüller dikkate alınırsa daha doğru olur. Tabi biz de yönlendirme yapıyoruz ama kulaktan duyma formüller değil de daha çok alanında uzman fitoterapist hekimler var. Onların verdiği önerileri uygulamak daha doğru olur. Rahatlatmak, sakin olabilmek, uyku kalitesini artırmak için limon melisa kullanılabilir. Günlük dozlarını aşmadan çiçek ıhlamur veya tıbbi papatya da kullanılabilir.”

Bafra’da baba mesleğine devam eden Gıda Mühendisi ve Aroma Terapisti Gizem Vuraloğlu, tıbbi ve aromatik bitkiler bölümünü okuduktan sonra aroma terapist sertifikası sahibi oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz