Umre’den Gelenlerin Salınması İhmal

0

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısı 5 olarak açıklanırken, Umre’den gelen bir kişide ölümcül virüs tespit edildi. Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, başarılı mücadele veren Sağlık Bakanlığı’nı ihmal ile suçladı. Erkan, umreden gelen ilk kafilenin serbest bırakılmasının toplum sağlığını hiçe saymak anlamına geldiğini belirterek tepki gösterdi.

VAKA ÇIKTI KARANTİNA BAŞLADI
Dr. Erkan, “Umreden dönen ve sayıları 15-20 bin arasında olduğu ifade edilen vatandaşlarımızın sağlık kontrollerinin yapılması söz konusu olsa bile, izole edilmeden sadece tavsiyelerle evlerine yollanması ve toplum içine salıverilmesi büyük bir ihmaldir. Bu gruptan bir kişinin testinin pozitif çıkması sonrası karantina uygulandı” dedi.

AHMAKLIK SUÇLAMASI
Tabip Odası Başkanı Erkan, tüm kafileye neden karantina uygulanmadığı sorusuna; “Bu kadar kişiyi karantinaya nasıl alalım!” yanıtı düşündürücüdür. Düşündürücüdür çünkü, biz bu işe gerçekten hazırlıklıysak buna da hazır olmamız ve bunu da yapabilmemiz gerekirdi, olmadı.. Çocukları sabaha karşı uyandırıp yurtları boşalttık ve ancak son kafileyi izole edebildik. Daha başka aksaklıklar da baş göstermeye başladı… Diğer taraftan Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamalarının ve yaklaşımlarının yürütülen zorlu sürece büyük sorun teşkil ettiğini ve edeceğini düşünüyorum. Doğrusu, en başından beri bu kurumun toplu ibadet yapılan alanlara ilişkin “bir süreliğine camilerde ibadetin yapılmamasının daha uygun olacağına” dair açıklama yapmasını bekliyordum. Tam tersi oldu. Hekimler ve sağlık çalışanları canla başla salgınla boğuşurken, önlenebilecek olan durumları ne yazık ki sayelerinde yaşayacağız. Vebalse, işte vebal. Son söz; Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Türk Tabipleri Birliği, Uzmanlık Dernekleri dışında hiç bir kurum sürece ilişkin konuşmasın. En azından, bundan sonra sadece, bilimle yaşanan tecrübelerle hareket edilerek gidilsin ve ne yaşanacaksa o yaşansın. Yoksa, geriye dönüp baktığımızda göreceğiz; hesapta olmayan çok insanın canına mal olacak bu ahmaklık” diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA ŞOK İDDİA
Sosyal medyada bir kullanıcı da, umreden gelen ilk kafile ile Samsun-Ankara arasında yaptığı uçuşta yaşadıklarını paylaştı. 66 kişilik bir kafile ile yolculuk yaptığını anlatan kişi, herkesin çok yaşlı olduğunu, öksürük sesinin bir an olsun uçakta kesilmediğini belirtti. Söz konusu kişi, yaşananları tedbirsizlik olarak nitelendirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz