Türkiye’nin İlk İşaret Dili Akademisi Açıldı

0

Atakum İşitme Engelliler Spor Kulübü, 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı’nda hizmete sunduğu uzaktan eğitim platformu ile Türk İşaret Dili’ni internet üzerinden herkese ücretsiz öğretmeye başladı.

Dezavantajlı bireylerin yaşamını kolaylaştırmaya yönelik projeleriyle dikkat çeken Atakum Belediyesi, Türk İşaret Dili’ni kullanabilen vatandaşların sayısını artırabilmek ve işitme engelli bireylerin günlük yaşamlarında ihtiyaç duydukları bilgileri Türk İşaret Dili ile anlatan özel videolar içeren bir uzaktan eğitim platformu kurdu.

Atakum İşitme Engelliler Spor Kulübü’nün ortaklığında oluşturulan Türk İşaret Dili Akademisi, yerel yönetim tarafından oluşturulan, herkesin erişimine açık ve ücretsiz eğitim modülleri sunan Türkiye’nin ilk platformu oldu.

www.tid.atakum.bel.tr adresinde ulaşılabilen online platformda Türk İşaret Dili’nin öğrenmek isteyen vatandaşlar için dört seviyeli eğitim modülünün yanı sıra işitme engelli yurttaşların yaşamlarını kolaylaştıracak özel videolar bulunuyor.

20 GÜNDE ÖĞRENİLEBİLİR
Kulüp Başkanı Tugay Kurtgözlü, “İşitme engellilerin en büyük problemi iletişim oluyor. Bu akademi, kendi sorunlarına çözüm arayan işitme engelli arkadaşlarımızın ortaya çıkardığı bir proje. Gönüllü olarak bir araya geldiler. Neler yapabilirizi konuştuk, tartıştık ve projemizi ortaya çıkardık” dedi. Kurtgözlü, “Video sözlük ilk etapta 200 kelime ile başladı. Zaman içerisinde önce bin 500 ve ardından Türk İşaret Dili’nin sahip olduğu 3 bin kelimenin tamamının videoları online akademimizde yer alacak. Eğitimi düzenli takip eden bir bireyin Türk İşaret Dili’ni 20 günde temel düzeyde öğrenmesini öngörüyoruz. Bunların yanı sıra işitme engelli bireylerin gündelik yaşamda zorlandığı konularda sıkça sorulan sorular bölümü bulunacak” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz