Türkiye’nin En Pahalı Suyu Samsun’da

0

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Samsun’da yüksek su fiyatlarını eleştirdi. Vatandaşların suda indirim taleplerine Büyükşehir Belediyesi’nin kulaklarını tıkadığını belirten Türkel, pandemi sürecinde belediyenin tüccar mantığı ile hareket ettiğini öne sürerek, suyun metreküp fiyatının 4 lira 20 kuruşa yükseldiğine dikkati çekti.

EN PAHALI SU SAMSUN’DA
Büyükşehir Belediyesi’nin suya yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yaparak zammın her ay TÜFE oranında güncellenmesi kararı aldığını hatırlatan İl Başkanı Türkel, “Vazgeçin şu otomatik zam uygulamasından diyoruz. Lakin Büyükşehir Belediyesi kar ve para hırsı ile vatandaşın ve bizlerin isyanlarına kulak tıkamaya 3 maymunu oynamaya devam ediyor. Şu anda Samsun Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanıyor. Ülke genelindeki 30 büyükşehir belediyesinin uyguladığı su tarifeleri incelendiğinde, atık su bedeli hariç olmak üzere bir metreküp suyu en pahalıya satan yerel yönetim Samsun Büyükşehir Belediyesi’dir” dedi.

SUDA İNDİRİM ÇAĞRISI
“Samsun Büyükşehir Belediyesi vatandaşa sattığı su fiyatının yüksekliğinde Türkiye rekortmenidir” diyen CHP İl Başkanı Türkel, şunları kaydetti; “Su zammı kulvarında Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşabilen tek bir belediye yoktur. Samsun Büyükşehir Belediyesi, otomatik zam uygulaması ile Samsunlu’nun cebine çapı her ay genişleyen bir hortum bağlamıştır. SASKİ’nin İstanbul’dan ithal edilen genel müdürünün gözünü doyurabilmek için vatandaşın cüzdanının daha ne kadar boşalması gerektiğini merak ediyor, vatandaş pandemi krizinde ekmeğinin derdindeyken SASKİ eliyle suya muhtaç hale getirilmesine anlam veremiyoruz. Vatandaşlar her ay karşılaştıkları fahiş su faturaları nedeniyle isyan ediyor. Bize ulaşan tepkilerin yanı sıra sosyal medyada yükselen haklı sesleri de takip ediyoruz. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı, SASKİ’nin Genel Müdürü ve Büyükşehir Meclisi’nin tüm Cumhur İttifakı üyesi unsurlarına buradan çağrıda bulunuyoruz. Elinizi, vatandaşın cebinden çekin. Önümüzdeki ilk Meclis toplantısında su birim fiyatlarında anlamlı bir indirim yapın ve otomatik zam sistemini iptal edin. CHP’li Meclis Üyelerimiz vatandaşın yararına olacak bu karara destek vereceklerdir.”

ZAMMI İPTAL EDİN ÇAĞRISI
Türkel, SASKİ’nin gönderdiği 106 liralık su faturasını kamuyoyuna duyurarak suyun metreküp fiyatının 4 lira 20 kuruşa yükseldiğine dikkati çekti. Türkel, Başkan Demir ve SASKİ Genel Müdürü Yıldız’a çağrı yaparak, “Belediye meclisinde makul bir indirim yapın, otomatik zammı iptal edin. Biz destek veririz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz