Türkiye’nin Büyüme Hikayesini AR-GE Merkezleri Yazacak

0

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, TBMM Genel Kurulu’nda Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi üzerinde konuşmasını gerçekleştirdi.

Milletvekili Köktaş, “2001 yılından itibaren 87 tane Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmuş olup, bunlardan 72 tanesi faal iken diğerleri yapılaşmalarını tamamlama aşamasındadır. Bugün itibariyle Teknoparklarda Ar-Ge çalışması yürüten firma sayısı 6 bin 335’e, faaliyet gösteren Ar-Ge Merkezi sayısı 1243’e, faaliyette olan tasarım merkezi sayısı 363’e ulaşmıştır. Teknopark Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilen personel sayısı 65 bin 946, Ar-Ge merkezinde istihdam edilen personel sayısı 66 bin 469, tasarım merkezlerinde istihdam edilen personel sayısı 7 bin 824’tür. Toplam istihdam sayısı ise 140 bin 239’a ulaşmıştır. Teknoparklarda, Ar-Ge merkezlerinde ve tasarım merkezlerinde tamamlanan proje sayısı: 85 bin 312’ye ulaşmıştır. Aynı merkezlerde yürütülen Ar-Ge proje sayısı: 27 bin 562’ye ulaşmıştır. Yine bu merkezlerde tescil edilen patent sayısı 8 bin 478’e ulaşmıştır. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde 325 yabancı/ yabancı ortaklı firma yer alırken, tasarım merkezlerinde yabancı/yabancı ortaklı firma sayısı 31’dir” dedi.

YERLİ VE MİLLİ BULUŞLAR
Fuat Köktaş, “Burada net olarak ifade edebiliriz ki; 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ve 5746 Sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile oluşturulan yapılar birbirini tamamlayan bir ekosistem oluşturmuştur. Bu sayede Teknopark ve Ar-Ge çalışmaları ürünleri olarak sayabileceğimiz birçok ürün ortaya çıkmıştır. Şöyle ki;Covid-19 ile birlikte tüm dünyanın peşine düştüğü yoğun bakım solunum cihazı, ülkemizin sistem tasarımı yerli prototipi geliştirilen ilk ve tek MR görüntüleme sisteminin yerli ve yenilikçi MR görüntüleme çalışmaları yürütülmekte, yine bir Ar-Ge merkezi ürünü olan, ülkemizin ilk elektrikli akıllı ve sıfır emisyonlu ekskavatörü, Sanayi Bakanlığımızca desteklenen Ar-Ge merkezince köstebek adı verilen tünel açma makinası, yine Bakanlığımızca desteklenen Ar-Ge merkezlerinden birinde yaklaşık 300 Türk mühendis tarafından geliştirilen yenilikçi teknolojisi ile yüzde 7-yüzde 10 oranları arasında yakıt tasarrufu sağlayan yeni nesil kamyon motoru, yine yerli ve milli imkanlarla üretilen İHA’larımız, her türlü arazide hareket edebilen tekerlekli zırhlı muharebe araçlarımız, temel eğitim uçağımız HÜRKUŞ, jet eğitim ve hafif taarruz uçağımız HÜRJET, büyük ses altı rüzgâr tüneli, yerli ve mili imkanlarla üretilen ve ilk teslimatı yapılan helikopter motorumuz en önemli örnekler arasındadır.”

GİRİŞİMCİLERİN ÖNÜ AÇILACAK
Kanunun hedefleri hakkında bilgiler veren AK Parti Milletvekili Fuat Köktaş, “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanun teklif ile neler hedeflenmiştir; Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmasına karar verilen değerlendirme kurulunda teknoloji konusunda faaliyet gösteren yetkin kurum, kuruluş sayısı arttırılmakta, teklif ile; ülkemizde Ar-Ge yenilik ekosisteminin önemli aktörlerinden olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici şirketlerinin, bünyelerinde yer alan kuluçka merkezlerini Bakanlıkça belirlenecek şartlar çerçevesinde bölge dışında da açabilmelerine imkân tanımakta ve bu şartlar çerçevesinde girişimcilerin destek, teşvik ve muafiyetlerden yararlandırılması amaçlanmaktadır. Girişimcilerin desteklenmesinin yanı sıra ilgili idareden alınması gereken iş yeri açma ve çalışma ruhsatının da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüklerince verilmesi ile girişimcilere önemli ölçüde kolaylık getirilmektedir. Ekosistemin en önemli etkenlerinden biri olan sermaye fonlarının özel sektörün ayıracağı kaynaklarla kurulması ve güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Teklif ile; verilen desteklerin yanı sıra Ar-Ge binası, atölye ve buralarda yer alacak ekipmanlara yönelik desteklerde verilebilecektir. Yüksek katma değerli Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri ile bunlardan doğan çıktının artırılması kapsamında, Bakanlıkça belirlenen şartları taşıyan doktora öğrencisi Ar-Ge personeli istihdam eden girişimcilerin desteklenmesi hedeflenmektedir. Teklif ile; gerçekleşecek olan destekler, teşvik ve muafiyetlerin süresinin uzatılarak üreten, istihdam oluşturan, yüksek katma değerli ürünlerin payının artırılacağı, Ar-Ge ve yüksek teknoloji yatırımlarına büyük destekler vererek teknoloji tüketen değil teknoloji üreten bir ülke olunması hedeflenmektedir. Teklif ile; esnek çalışma saatlerine uyumlu olarak TGB’lerde yer alan işletmeler ile özel sektör Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde çalışan personelin faaliyetlerinin, bir kısmını bölge veya merkez dışında da yürütmesi, kanunla sağlanan destek ve muafiyetlerden aynı şekilde faydalanması amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz