Türk Somonu 15-16-17 Nisan’da Her Eve Girecek

0

Samsun Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman Parlak, Türk somonunun Norveç somonuna alternatif olarak üretildiğini ve ihracatı yüksek ürün kaleminde yer aldığına vurgu yaptı.

Yerel üretici ve marketlerin desteği ile ‘Herkes Balık Yesin’ kampanyasını başlattıklarını açıklayan Parlak, Karadeniz’in suyu ile özel bir lezzete kavuşan 80 liraya satılan Türk somonunun 15, 16 ve 17 Nisan’da vatandaşlara 39 liradan verileceğini açıkladı.

20 BİN TON SOMON AYRILDI
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Türk somonunun ülke içerisinde tüketilmesi yönünde tavsiyesi üzerine birlik olarak 20 bin ton somonu Samsun dahil Karadeniz bölgesindeki iller için ayırdıklarını belirten Birlik Başkanı Osman Parlak, “Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde Türk somonunu vatandaşımızında rahat tüketebilmesi için başlatılan kampanyaya bizde destek veriyoruz. Türk somonu ABD başta olmak üzere diğer ülkelere de satılıyor. Satış devam edecek, iç pazarda da tüketim sürecek” diye konuştu.

İHRACAT HEDEFİ YÜKSEK
Türk somonunu dünya markası yapmak için çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman Parlak, “2023 yılında 100 bin ton üretim ve 500 milyon dolarlık ihracat hedefimiz var. 2 bin 500 istihdam bekliyoruz. Biz üretime devam edeceğiz. Özellikle içerisinde bulunduğumuz gıdaya ihtiyacın arttığı bir dönemde bizde üzerimize düşen görevi layıkıyla yapıp üretimimizi artıracağız” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz