Toybelen’deki Peşinat Miktarı Yüzde 10’e İndirildi Taksitler Kalktı

0

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Toybelen Sanayi Sitesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toybelen’den dükkan almak isteyen esnaf için ödenecek peşinatın düşürüldüğünü ifade eden Başkan Mustafa Demir, “Peşinat bedeli yüzde 10’a çekildi. Hem 100 mekrekare olan dükkan hem de 200 metrekare olan dükkan için bedelin yüzde 10’u yatırılacak. Müracaat tarihinden 6 ay sonra ilave yüzde 7.5, bir altı ay sonra da yüzde 7.5 ödenecek. Yer teslimi yapılana kadar taksit kalktı. Bunu kaldırmanın sebebi, esnaflık yapıp kira ödeyen vatandaşın taksit ödeme zorluğu çekmemesidir. Teslim aldıktan sonra kalan meblağ da 60 ay vadeyle ödenecek. Toplamda 7 yıl oluyor. Bununla ilgili protokol kesinleşti. Hedefimiz öncelikli olarak Gülsan’daki esnafları dükkan sahibi yapmak” diye konuştu.

“Özellikle Gülsan esnafının dükkan sahibi olmasını istiyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Mustafa Demir şunları söyledi: “Mülkiyetin kendine ait olması esnaflıkta güçtür. Dükkanların içerisine ilave masraf yapmaya gerek yok. Çatıdan önündeki kepenklerine kadar son derece modern yapılar.  Şu anda sınırlama yok. Bir esnaf birden fazla talepte bulunabiliyor. Kura da önce birden fazla bulunanlar noter huzurunda yan yana alınması temin edilecek. Onlar kuraya girmeyecek. 2022 yılında oraya esnafı taşımak istiyoruz. Talepler her geçen gün artıyor. 15 gün içerisinde ne kadar talep olduğu netleşecek. Birden çok dükkan isteyen esnaf sayısı oldukça çok. Gülsan’daki tüm kayıtlı esnaf ile görüşüyoruz ve herkesin talep etme hakkı var. Gülsan görüşmesi bittiğinde yerimiz kalırsa, TOKİ ile yeniden görüşüp diğer sanayi sitelerimizdeki esnafa da buradan yer kazandırmaya çalışacağız.”

Mustafa Demir, “Yıllardır bekleyen Gülsan Sanayi Sitesi esnafı için TOKİ ile mutabakata vararak esnafımıza her türlü kolaylığı sağlamaya çalıştık. 2022 sonuna kadar Toybelen Küçük Sanayi Sitesi’ni  bitirmeyi planlıyoruz. Burası yapılırken Gülsan’daki çalışmalar da bu yıl başlıyor. Gülsan’da Selatin Cami ve botanik bahçe ile doğu parkı bütünleştirip 650 dönümlük bir alanı ilimize kazandıracağız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz