Toybelen’de Peşinat Yüzde 10’a Düştü

0

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ile birlikte yaptıkları girişimlerinin ardından Toybelen Küçük Sanayi Sitesi’nden dükkan almak isteyen Gülsan Sanayi Sitesi esnaflarından alınacak yüzde 25’lik peşinatın yüzde 10’a düşürüldüğünü müjdeledi.

15 Şubat’ta sona erecek talepler öncesinde bazı Gülsan Sanayi Sitesi esnafı, SESOB Başkanı Eyüb Güler’e sıkıntılarından bahsettiler. Dükkan fiyatları, vade uzunluğu, KDV miktarı ve peşinat konusunda indirime gidilmesi gerektiğini dile getiren esnaf, Başkan Güler’den devreye girerek destek olmasını istedi.

Başkan Güler de konuyu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’a aktardı. Karaaslan’ın kısa süredeki girişimlerinin ardından yüzde 25 olan peşinat fiyatı yüzde 10’a düşürüldü. Ara ödemeler ise yüzde 7,5’a indirildi.

ESNAF YÜKSEK FİYATTAN ŞİKAYETÇİ
2 yıldır devam eden taşınma ve kamulaştırma süreci boyunca bugün Gülsan Sanayi esnafı ilk kez SESOB Başkanı Eyüb Güler ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdi. Güler, esnafın daha önce kendisinden bir talepte bulunmadığını, talep gelince de devreye girip esnafın sıkıntısına derman olmaya çalıştığını söyledi. Gülsan esnafı da açıklanan fiyat ve ödeme tarifesinin ardından rakamların yüksek olduğunu ve yardım istemek adına odaya geldiklerini söylediler.

YENİ İNDİRİMLER DE OLACAKTIR
Ziyarette Gülsan Sanayi Sitesi esnafına açıklamalarda bulunan Eyüb Güler, “Bu zamana kadar siz benim kapımı hiç çalmadınız. Kooperatif ve odanız ile işleri halletme yoluna gittiniz. Aranızdan bir arkadaşınız birkaç gün önce beni aradı ve durumu anlattı. Ben de hemen Çiğdem Karaaslan ile görüşüp, çözüm yollarını konuştuk. Sayın vekilimizden Allah razı olsun. Derdimizle ilgilendi ve yetkililerle görüşüp, birtakım kazanımlar elde etti. Siz bu müjdeleri verim. Yüzde 25 olan peşinat miktarı yüzde 10’a düşürüldü. Ayrıca ara ödemeler de yüzde 7,5’a indi. Yakın zamanda esnaf ve belediye yetkilileri ile bir toplantı yapmaya çalışacağız. Sizler de orada diğer taleplerinizi iletme imkanı bulursunuz. İnşallah taksit vadesinin uzaması, KDV indirimi ve sabit fiyat indirimi konusunda da yeni indirimler olur. Ben ve odamız her zaman esnafın yanındayız” dedi.

ESNAF VADE İSTİYOR
Gülsan Sanayi Sitesi esnafı adına konuşan Turan Kandeğer ise, “Başkanımız peşinat miktarının yüzde 10’a indirildiğini söyledi. Bu bizi çok mutlu etti. Bir de ödeme planı en az 10 yıl vadeye yayıldığı zaman esnaf mağdur olmaz diye düşünüyoruz. Gülsan Sanayi Sitesi yıllardır Samsun’un kanayan yarası. Bizim amacımız yarayı büyütmek değil, yarayı kapatmaktır. Biz bağış istemiyoruz. Vadenin de uzatılıp, KDV oranının düşmesini istiyoruz” diye konuştu.

Esnaf, ilgisinden dolayı Başkan Güler’e teşekkür ederek, diğer taleplerinin de karşılanması için destek istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz