TOKİ’ye Gülsan İçin Acele Kamulaştırma Yetkisi

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete’de, Samsun’un Atakum İlçesi’ndeki Çobanözü Mahallesi ile İlkadım İlçesi’ndeki Toybelen Mahallesi sınırları içerisinde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nce ilan edilen, ‘sanayi gelişim alanı’ kapsamında bulunan ve özel mülkiyete konu taşınmazların, kent merkezindeki Gülsan Sanayi Sitesi’nin taşınmasına yönelik projenin ivedilikle hayata geçirilmesi amacıyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılacak.

BAKAN KURUM’DAN TAM DESTEK
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile yaptığı video konferans görüşmesinde, başta kentsel dönüşüm ve Gülsan Sanayi Sitesi olmak üzere projelerin bir kısmının 2020 yılında ihalelerini gerçekleştireceklerini kaydetmişti.

BÜYÜKŞEHİR ÖDEMEYECEK
Başkan Mustafa Demir, “Toybelen arazisi özel mülkiyet. Yaklaşık 300 milyon TL’nin üzerinde bir kamulaştırma bedeli karşımıza çıkacak. Gülsan Sanayi Sitesi’nin mevcut yerini kamulaştıracağız. Oraya da yaklaşık 400 milyon TL kamulaştırma bedeli gerekiyor. Bunların finansının gerçekleşmesi gerekiyor. TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imkanlarını devreye alarak, bu projelerin gerçekleşmesinde Toybelen ile ilgili belediyenin kasasına maliyet binmeyecek” demişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz