TMO’dan Asılsız İddialara Cevap

0

TMO Genel Müdürlüğü, Kamu İktisadi Teşekkülleri’nin kanun gereği ‘kar payı ödeme’ veya zarar ettiğinde ‘zararı üreticiden tahsil’ etmelerinin söz konusu olmadığını bildirdi

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada farklı mülahazalarla TMO’nun fındık politikasına dair ‘vatana ihanet’, ’emek hırsızlığı’ gibi ithamlarla beraber 24 TL’ye fındık satması eleştirilerek, üreticiye ‘kar payı dağıtması’ yönünde söylemlerin yer aldığı belirtildi.

ALIM FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?
Açıklamada, TMO’nun fındık alım fiyatlarını; üretici maliyeti, ekonomik göstergeler, üretim miktarı, bir önceki yıl alım fiyatları, üretimin sürdürülmesini sağlayacak kâr marjı gibi çok sayıda faktörü dikkate alarak belirlediğini, fiyatların piyasa fiyatlarının belirli bir düzeyin altına düşmesini önlemek için belirlenmiş referans fiyatlar olduğu kaydedildi.

SATIŞ FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?
TMO Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi; “TMO’nun açıkladığı fiyatların üreticiye zarar verdiği iddiası asla doğru değildir. Zira satışlarımızın açılması için üreticinin elindeki ürünün bitmesi beklenmiş, fındık ihracatının kesintisiz sürmesi için Mart Ayında yurt içi satışlarımız başlamıştır. Satış fiyatları, TMO’nun alım, muhafaza ve finansal maliyetleri yanında ülke ekonomisine sağlayacağı katkı sebebiyle, iç ve dış piyasalardaki gelişmeler takip edilerek belirlenmektedir. Mart ayında 51, Nisan ayında 135 olmak üzere toplam 186 alıcıya 46 bin ton kabuklu fındık satışı yapılmıştır. Mayıs ayında ise yine iç ve dış piyasalar yakından takip edilerek, ülkemiz ekonomisine ve özellikle ülkemiz döviz gelirine katkı sağlamakamacıyla faaliyetlerinin aktif olması ve işletme kapasiteleri ile sınırlı olmak kaydıyla sanayici-ihracatçılara 20 bin ton fındık satışı için 24 TL/kg fiyat belirlenmiştir. Başvuru sırasında yüzde 25 peşin ödeme yapılması şartını yerine getiren 81 firmadan talep gelmiş olup, tahsis süreci devam etmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz