TMO Fındığına Rekor Talep

0

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından Mayıs ayında satılacağı açıklanan 20 bin ton kabuklu fındığa, bunun 15 katı talep geldi.

Alınan bilgiye göre, 17 bin 500 tonu lavant, 2 bin 500 tonu Giresun kalite olmak üzere TMO tarafından 5 Mayıs’a kadar teklif alma suretiyle kilosu 24 TL’den teklif alma suretiyle satışa çıkarılan, ancak daha sonra süresi daha sonra 6 Mayıs’a uzatılan toplamda 20 bin tonluk fındığa sektörden 300 bin tonun üzerinde talep geldi.

Nisan ayında tüccara da açık olarak yapılan, ancak Mayıs’takine sadece fındık ihracatçısı ve sanayicisi olanların girebildiği satışa rekor 24 liralık fiyata rağmen rekor düzeyde talep gelmesi sektörde şaşkınlık yarattı. TMO Nisan ayındaki satışı kilosu 21 bin liradan yapmıştı.

Yaklaşık 200 firmanın söz konusu fındıklardan alabilmek için talep de bulunduğu, şartname gereği bunun içinde yaptıkları talebin yüzde 25’ini de avans olarak TMO’nun hesabına yatırdılar. Yatırılan bu paranın da 1 milyar 800 milyon lira civarında olduğu tahmin ediliyor.

Edinilen bilgiye göre, gelen talebin boyutunun çok fazla olması karşısında TMO’nun stoklarındaki fındıkların tamamını değerlendirerek, satılacak miktarı 20 tondan 24’e çıkarabileceği de bildirildi. TMO satışı, gelen talepleri dikkate alarak değerlendirme yapıyor ve dağıtımı belirli oranlarda yapıyor.

Öte yandan, TMO’nun fındığına aşırı talebin fındık fiyatlarının son haftalarında düşüşüne ve 2020 ürünün de geçen yıldan daha az olması ihtimalinin güçlü olmasına bağlanıyor. 2019 ürünü rekoltesi ise 800 bin ton dolayında gerçekleşecek gibi görünüyor.

1 Eylül’de başlayan 2019-2020 ihraç sezonunu da miktar bazında rekor ile kapatması beklenen fındıkta, sektördeki firmaların 1 milyar 800 milyon lira civarındaki bir bedeli ürün bedeli, teminat olarak yatırması, ekonomideki son daralmaya rağmen fındık sektöründe para ve kredi sıkıntısının bulunmadığının göstergesi olarak kabul ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz