THY’nin Tarihi Yolculuğu Tamamlandı

0

Türk Hava Yolları (THY), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101’inci yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlattığı Samsun’a özel bir sefer planladı.

“TK1919” sefer sayılı özel uçuşa katılmak isteyenler “www.tarihiyolculuk.com” adresi üzerinden oluşturulan hatıra bileti aldı. Yaklaşık 9 milyonu aşkın kişinin hatıra biletleri ile katıldıkları uçuş, İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleştirildi.

SAMSUN SEMALARINDA TUR ATTI
İstanbul’dan Samsun’a gerçekleştirilen TK-1919 sefer sayılı tarihi uçuşun kaptan pilotluğunu Selin Sevimli, ikinci pilotluğunu ise Doğukan Demir yaptı. Yolcusu olmayan “Of” isimli THY’nin Boeing 737-900 ER tipi uçağı son hazırlıkların yapılmasının ardından saat 12.30’da İstanbul Havalimanı’ndan kalktı.

İstanbul’dan gelen uçak, Samsun’a gelişinde Tütün İskelesi ve Bandırma Vapuru üstünde alçak uçuş yaptıktan sonra Çarşamba Havalimanı’na iniş yaptı. Apronda hazır bulunan itfaiye araçları, TK-1919 sefer sayılı uçağı hortumlarıyla ıslatarak karşıladı.

Uçağı, Vali Osman Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir karşıladı.

8 MİLYONU AŞKIN İNSAN SAMSUN’A YOLCULUK YAPTI
Samsun Valisi Osman Kaymak, “Türk Hava Yolları, 19 Mayıs Atatürk Anma, Gençlik ve Spor Bayramı anısına ‘Tarihi Yolculuk’ adında bir yolculuk başlattı. Bu kapsamda online olarak Samsun’a sefer düzenledi. Bu seferde 8 milyonu aşkın insan Samsun’a yolculuk yaptı. Bugün büyük bir coşku yaşıyoruz. Geçen sene 100. yıl nedeniyle çok güzel etkinlikler yaptık. Meydanlar ve alanlar doluydu. Bu sene korona virüsü nedeniyle bu şekil programlar yapıyoruz. Amacımız, Milli Mücadele ruhunun gençliğe aktarılmasıdır. 100 yıl önce Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıların tekrar diri tutularak, gençliğimizin bu milli duygu ile yaşamasıdır. Bu yönüyle Samsun bu alanda önemli bir kent. Mustafa Kemal Atatürk, 101 yıl önce Samsun’da bu mücadeleyi başlattı. Tüm şehitlerimize rahmet diliyoruz. Hareketlerin Samsun’dan başlaması çok anlamlıdır. Bu yönüyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Etkinliğe katılan herkese de teşekkür ediyorum” dedi.

O UMUT, O İNANÇ VE MİLLİ MÜCADELE RUHUNU TAŞIYORUZ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da tarihi anlara şahitlik yapıldığını ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl 100. yıldı ve coşkusu bambaşkaydı. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm Türkiye’nin kalbi Samsun’da atmıştı. Fakat bu yıl da koronavirüs tedbirlerine rağmen, tüm aldığımız önlem ve sosyal mesafe kurallarına rağmen, bugün, 101 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün attığı o ilk adımla içimizde yeşeren o umut, o inanç ve milli mücadele ruhunu taşıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Karaaslan, THY’nin tarihi uçuşunun, 83 milyonun yüreğinde olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: “Bu tarihi uçuşta 9 milyon hatıra bileti aslında yolcularına ulaştı. Ama ben şöyle inanıyorum, bugün bu uçak 83 milyonu taşıdı. Samsun’a 101 yıl önce Bandırma ile gerçekleşen bu yolculuk, bugün de yine o 83 milyonun taşıdığı ruhla birlikte THY tarafından Samsun’a taşındı.”

Uçağı karşılama törenine ayrıca siyasi parti temsilcileri ve bazı yetkililer katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz