Testi Pozitif Çıkmış Vatandaş Takipte!

0

Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı imzalı yayınlanan genelgede, evde izolasyona tabi tutulan bazı vatandaşların yükümlülüklerini ihlal ederek, sosyal hayata katıldığının tespit edildiğine dikkat çekildi. Dağlı, ‘caydırıcılık’ vurgusu yaparak, yeni tedbirler aldı

Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, korona virüsü salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için, ‘erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin’ ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girildiğini belirtti.

EVDE İZOLASYONDA İHLAL VAR!
Evde izolasyona yönelik ihlallerin olduğuna ilişkin, “Gelinen süreçte evde izolasyona tabi tutulan Kovid-19 tanılı ya da temaslı bazı vatandaşların, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettikleri, sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları kolluk kuvvetleri ve filyasyon ve saha ekiplerimizce tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Test sonuçları pozitif olan ve evde izolasyona alınan kişilerin, ilgili koşullara uymaları için elektronik imkanlar da olmak üzere her türlü tedbirin alınması suretiyle kendilerini izole etmeleri kesin olarak sağlanacak.

MAHALLE DENETİM EKİPLERİ
Diğer yandan Salgın Denetim Merkezi bünyesinde ‘mahalle denetim ekipleri’ oluşturulacak. Ekipler; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenler, din görevlileri, muhtarlar ve azalar, apartman ve site yöneticilerinden oluşacak.

Evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında idari para cezası ve adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz