Terme’de 19 Mayıs Coşkusu

0

Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 101’inci seneyi devriyesinde korona virüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor.

Samsun’un Terme İlçesi’nde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında belediye, polis ve jandarma araçlarından oluşturulan konvoy, ilçenin ana cadde ve sokaklarında sirenler eşliğinde gezdi.

Sokaklardaki siren seslerini duyan vatandaşlar cam ve balkonlardan ellerindeki bayrakları sallarken, anı da cep telefonu kameralarıyla kaydettiler.

ÇOCUKLARA HEDİYELER VERİLDİ
Polis, jandarma ve belediye ekipleri tarafından konvoy esnasında sokakta görülen çocuklara bayrak ve hediyeler verildi. Korona virüs salgını nedeniyle uzun zamandır sokağa çıkamayan çocukların, polis ve jandarmayla karşılaştıklarında yüzlerinin güldüğü görüldü.

GENÇLER GELECEĞİMİZDİR
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında ilçede halk oyunlarıyla ilgili video gösteri hazırlandığını hatırlatan Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Bu yıl maalesef 19 Mayıs’ı dolu dolu yaşayamıyoruz. Milli Mücadele ateşinin ilk kıvılcımı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temelinin ilk adımı olan Samsunumuzda böyle bir 19 Mayıs geçirmenin burukluğunu yaşıyoruz. Milletimiz için büyük öneme sahip 19 Mayıs, gençlerimize armağan edilmiş bir gündür. Gençler geleceğimizdir, geleceğimize dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın tüm ülke genelinde saat 19.19’da evlerde kutlanması kararı üzerine Termeliler ellerinde bayraklarla camlara çıktı. Vatandaşlar, balkon ve camlarda İstiklal Marşı’nı söyledi.

TÜM DÜNYAYA HAYKIRDIK
Vatandaşların evlerdeki coşkusuna dikkati çeken Belediye Başkanı Kılıç, “19 Mayıs’ın 101. yıl dönümünü bu sene salgından ötürü içimiz buruk bir şekilde kutladık. Ancak, saat 19.19’da tüm ülkede olduğu gibi ilçemizdeki vatandaşların evinin camında, balkonunda, kapısında İstiklal Marşımızı okurken ki coşkusu içimizi bir nebze rahatlattı. Biz bu ulusun mücadelesinin ne denli önemli olduğunu, özgürlükten asla ödün vermeyeceğimizi bu gün bir kere daha tüm dünyaya haykırdık” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz