Teknik Menajer Yücel Uyar: Gençlerimizin Devamı Var

0

Yılport Samsunspor’un Antalya kampına dahil edilen yıldız adayları Akın Demirtaş, Necmican Cebeci, Özcan Delibaş, Ceyhun Çepnioğlu ve Polat Yaldır’ın güzel bir dönem geçirdiklerini belirten teknik menajer Yücel Uyar, “Şunu iddia ediyorum, bunların devamı var. U15, U16 takımlarımızda da muhteşem isimler oynuyor.” dedi.

İkinci yarı hazırlıklarını Antalya’da sürdüren Yılport Samsunspor’da, Teknik Menajer Yücel Uyar Halk Gazetesi Haber Editörü Noyan Alper Cabbar ve spor yazarı Selçuk Kaya’ya özel açıklamalarda bulundu. Kırmızı beyazlı ekibin Antalya kampını ziyaret eden gazeteci Cabbar ve Kaya’nın gerçekleştirdiği özel röportaj, Kanal 362 Facebook sayfası ve Tv Kaya Youtube kanalından canlı olarak yayınlandı.

“HER ŞEY İSTEDİĞİMİZ GİBİ”
Takımın Antalya kampını değerlendiren Yılport Samsunspor Teknik Menajeri Yücel Uyar, “Gerek kamp yaptığımız otel, gerek çalıştığımız sahalar çok güzel. Şansımıza hava durumuda çok iyi bir şekilde gidiyor. Sadece Caner Arıcı ufak bir sakatlık yaşadı, fakat takımla birlikte çalışmalara başladı. Başka yaşadığımız olumsuz bir durum olmadı, her şey istediğimiz gibi gidiyor.” dedi.

“DİKKATLİ DAVRANMAK GEREKİYOR”
Teknik menajer Uyar şöyle devam etti: Devre arası transferleri zor transferlerdir. Hiç bir takım iyi oynayan oyuncusunu vermez, vermek istemez. Almak için anormal ücretler vermek zorundasınız. Oynamayan oyunculara talip olacaksın, tabi sana ne vereceği meçhul. Çok dikkatli davranmak gerekiyor.

“25 NİSAN HAYALİMİZ VAR”
Biz ilk devre 40 puan topladık. Bu az bir puan değil. Rakibimiz Manisa 42 puan topladı. Onlarda son haftalarda takılmaya başladılar. Her maç 11’e 11 oynanıyor. Biz Samsunspor’uz, diğer takımlardan iyiyiz dememeliyiz. Her maçı ciddiye almalıyız. Mesela, BAK SK maçında 2 puan kaybettik. Hacettepe’yi son dakika golüyle yendik. Bunları futbolcu kardeşlerimizle konuştuk ve onlara da söyledik. Bizim 25 Nisan’da bir hayalimiz var ve o şampiyonluğu kutlamak istiyoruz.

“ERTUĞRUL HOCANIN EKİBİ ÇOK DEĞERLİ”
Şu anda Türkiye’nin en iyi teknik direktörlerinden Ertuğrul Sağlam takımın başında. Diğer hocalar için bunu söylememiştim, ama şimdi açıkça söylüyorum. Çok değerlide bir kadrosu, teknik ekibi var. Ertuğrul hocamızın onay vermediği hiç bir transfer yapılmadı. Biz Ertuğrul hoca ve ekibine en güzel şekilde bir çalışma ortamı sağlamak için uğraşıyoruz. Bunları da iyi yaptığımızı düşünüyorum.

“4 MAÇTA 5 GALİBİYET Mİ ALSAYDIM?”
Ben Türkiye’de tüm antrenörlere eğitim vermiş birisiyim. Samsunspor’a gelirken antrenörlük yapmayacağımı söylemiştim. Yoksa zaten teknik direktör olarak gelirdim. Şuan da burada teknik menajer olarak, takımı sahaya çıkaracak onbiri belirleyecek, teknik ve taktik anlamda becerimiz mevcut. İrfan Buz ayrıldıktan sonraki dönemde sıkıntı yaşamadık. Rahmetli Metin Türel bana şunu söylemişti: “Sen çok iyi antrenörsün. Ama şunu unutma, kimse memleketinde peygamber olamaz. Hz. Muhammed bile Mekke’den Medine’ye göç etti. O yüzden memleketinde işin zor.” O dönem 4 tane maç oyandık 3’ü deplasman. Hepsini kazandık. İçeride Hacettepe maçından sonra, neredeyse bütün tribün istifa diye bağırdı. 4 maçta 5 galibiyet mi almamız gerekiyordu? Ben zaten teknik direktörlük yapmayacağımı söylemiştim.

“HİÇ SIRITMADILAR”
Antalya kampına dahil ettikleri oyuncuları Ertuğrul Sağlam’ın tanımadığını söyleyen teknik menajer Yücel Uyar, “Ben seyrettim, altyapıdaki hocalarımızdan bilgi aldım. 5 tane oyuncu getirdik. U17’den Polat, geçen sezon Ankara’dan transfer ettiğimiz kardeşimiz, çok yetenekli İnşallah olacak. U19’dan Akın, Necmican, Ceyhun ve Özcan burada bizimle birlikte. Hiç sırıtmadılar. Sanki yıllardır A Takımın içerisinde yer alıyormuş gibi kamp geçirdiler. Kendileriyle toplantı yaptım, şımarmak gibi bir durumları söz konusu değil. Tam tersi kendi takımlarına döndüklerinde, buradaki ortamı anlatarak arkadaşlarını motive edecekler. Şunu iddia ediyorum, bunların devamı var. U15, U16 takımlarımızda da muhteşem isimler oynuyor.” dedi.

“KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM”
Batı Park’ta bulunun okçuluk sahasıyla ilgili çok ufak prosedürler kaldı. Orayı teslim aldığımızda hemen sahalarımız yapacağız. O zaman bizim çalışma şartlarımız daha da iyi olacak. Haluk Ulusoy Tesisleri’nde çalışıyoruz, zemini çok kötü. Sıkıntılı bir durum ama elimizdeki şartlarla en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bizim U15 ve U16 liginde oynayan takımlarımıza bakıyoruz, sürekli kazanıyorlar. Ama ben hocalarımıza söyledim, bizim rakiplerimiz bunlar değil, kendimizi kandırmayalım. Onun için U14’ün hocasını, U14 Milli takımının maçına gönderdim ki ölçüyü görsün diye. Yine U16’nın hocasını Antalya’ya gönderdim. Daha yüksek seviyeleri izleyelim diye.

‘SAMSUNSPOR’UN KAPISI AÇIK’
Tesislerinde kalan 19 tane oyuncuları olduğunu söyleyen Uyar, “Bafra, Çarşamba, Terme’den, Ankara’dan. Kolejlerde liselerde okuyanlar var. Ordu’dan U15 takımına aldığımız 1.85 boyundaki kaleci Ali Taha, çok zeki bir çocuk. Annesi babasını zor ikna ettik. Beşiktaş, Trabzon istiyor vermediler. Futbolcu kardeşlerimize sizler aracılığıyla da söylüyorum; Çok iyi çalışsınlar. Samsunspor’un kapısı sizlere açık. Kendi yetiştirdiğimiz futbolcularla mücadele edeceğiz. Bu 4 sene alır 5 sene alır ama vazgeçmeyeceğiz. ” diye konuştu.

“HAVUZUMUZ VAR”
Samsun’dan artık futbolcu göçü olmayacağını söyleyen Yücel Uyar, “Bizim havuzumuz var. Samsun’u ve çevre illerini tarıyoruz. Yapmak istediğimiz tesisleri fiziksel anlamda istediğimiz hale getirdiğimiz an muhteşem oyuncular çıkacak. Bu işin birde ekonomik kısmı var. Şimdi düşünün Samsunspor’da en az alan futbolcu ne kadar alıyordur? Şimdi A Takım’ın içerisinde altyapıdan 5 tane oyuncunun bulunması demek, 5 tane o rakamları alamayan oyuncunun olmaması demek. Bu yüzden altyapı çok önemli. Bunlardan bir tanesinin de yıldız olduğunu düşünün. Samsunspor eskiden böyle yönetiliyordu.” şeklinde konuştu.

‘ALTYAPIDA HATIR GÖNÜL İŞİ BİTTİ’
Yücel Uyar: Samsunspor’un altyapısında hatır, gönül işi bitti. Onun oğlu, onun arkadaşı falan diye kimseyi tutamayız. 18-19 tane antrenörle çalışıyoruz. Burada performans veren kalacak, veremeyenle yollarımız ayrılacak. Yani bu hocalar içinde geçerli bir durum. Katkılarına bakacağız. Samsun’da antrenörleri de eğitmemiz lazım. Altyapıdaki futbolu kardeşlerimizle diyetisyen ve psikologda ilgileniyor. Biz biliyoruz demek olmaz, bizde kendimizi geliştiriyoruz. Genk ekibinden gelen antrenörlerle fikir alışverişi yapıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz