Tekkeköy Hastanesi Ne Oldu?

0

CHP Parti Meclis Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Mart 2019’da Tekkeköy girişinde vatandaşlarla buluşması sırasında 250 Yataklı Tekkeköy Devlet Hastanesi için yüklenici firma sahibinden aldığı “600 günde hastane bitecek” sözünü hatırlattı.

İhale şartnamesi gereği 750 gün iş gününde tamamlanması gereken, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 600 günde tamamlanma sözü alarak temelini attığı 250 Yataklı Tekkeköy Devlet Hastanesi’nin daha temel seviyesinde yer aldığı fotoğrafları kamuoyu ile paylaşan TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, konuyu TBMM gündemine de taşıyarak, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesini sundu.

700 GÜN GEÇTİ HASTANE YOK
CHP’li Hancıoğlu, “Söz konusu hastanenin ihalesi 30.07.2018 tarihinde 126 milyon 900 bin TL bedel ile yapılmıştır. İhale konusu yapım işinin sözleşmesi ise 11.10.2018 tarihinde imzalanmıştır. Hastane inşaatının temeli 03.03.2019 tarihinde bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atılmış ve o törende Cumhurbaşkanı, inşaatı 600 gün içinde tamamlaması konusunda yükleniciden taahhüt almıştır. Söz konusu tarihin üzerinden 700 günden fazla süre geçmesine rağmen, hastane inşaatının temeli dahi atılmamış durumdadır” dedi.

MÜHENDİSLİK HATALARI MI VAR?
CHP’li Hancıoğlu bu tespitlerinin ardından, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti: Samsun İli Tekkeköy ilçesi 250 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatı, önergenin işleme alındığı tarih itibariyle hangi düzeydedir? Hastane yapım işinin, inşaat henüz temel seviyesindeyken yapılmış olan mühendislik hataları nedeniyle akamete uğradığı ve yapım sürecinin bu nedenle geciktiği yönündeki iddialar doğru mudur? Doğru ise hastanenin hizmete girmesini geciktiren bu hatalar nelerdir ve sorumluları hakkında hangi işlemler yapılmıştır? Samsun İli Tekkeköy ilçesi 250 Yataklı Devlet Hastanesi ne zaman tamamlanacaktır? Samsun İli Tekkeköy ilçesi 250 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatının mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda inşaatın, ihale şartnamesinde şart koşulmuş olan 750 takvim günlük süre zarfında tamamlanabilmesi imkansız hale gelmiştir. İdarenin bu durumda tesis edeceği işlem ne olacaktır?”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz