Tekkeköy Canik’ten Mahalle Transfer Etti

0

Samsun’un Canik İlçesi’nden ayrılan Fındıcak Mahallesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla Tekkeköy’e bağlandı. Mahalle sayısı 63’e yükseldi.

Tekkeköy Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı belediye hizmet binasında bulunan toplantı salonunda yapıldı. 10 gündem maddesinin görüşüldüğü meclise Tekkeköy Belediye Meclisi Başkanvekili Aydın Karmil başkanlık etti.

NÜFUS TEKKEKÖY’DE YAŞIYOR
Canik İlçesi’nde bağlı Fındıcak Mahallesi’nin Tekkeköy İlçesi’ne katılmasını değerlendiren Aydın Karmil, “62 mahalleden oluşan çok güzel bir ilçemiz var. Tekkeköy’ün ilçe olduğu yıllarda Fındıcak Mahallemiz, başka bir mahalleye bağlıdır. Fındıcak hem coğrafi olarak bizim içimizde kalması nedeniyle Tekkeköy ilçe olunca bizden ayrı bir ilçe oldu. Fındıcak’ta yaşayan vatandaşların büyük bir kısmı Tekkeköy’de ikamet ediyor. Böyle bir talepleri oldu. Vatandaşlarımız Tekkeköy’de olmayı tercih etti. Hem ulaşım bakımından hem entegrasyon anlamında hem de sosyal ve ticari ilişkiler anlamında Tekkeköy’e yakın oldukları için ilçemizi tercih ettiler” dedi.

TALEPLER GELİYOR
Meclis Başkanvekili Karmil, şöyle konuştu; “Bu konuda Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, siyasi irade ve arkadaşlarımız da çok olgun bir duruşla bunu anlayışla karşıladılar. Cumhurbaşkanımızın oluru ile onaylanıyor. Dolayısıyla öyle milletin zannettiği kadar basit bir olay da değil. Bu zor olayı başarmada emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Artık 63 mahalle olduk. İlçemize ve ülkemize hayırlı olsun. Şu anda yine etrafımızda çok değerli ilçelerde Tekkeköy’e geçmek isteyen mahalleler var.”

Meclis’te ayrıca Aydın Karmil 1. Meclis Başkanvekili, Mustafa Boyacı 2. Meclis Başkanvekili seçildi. Azmi Fidan ve Rahime Bilgin 1 yıllığına encümen üyesi seçildi. Denetim raporu meclisin bilgisine sunuldu ve 2020 yılı faaliyet raporu görüşüldü.

CUMHURBAŞKANI ONAY VERDİ
“Samsun Canik İlçesi’ne bağlı Fındıcak Mahallesi’nin aynı ilin Tekkeköy İlçesi’ne bağlanmasına 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 8. maddesi ile 5442 saylı İl İdare Kanunu’nun 2. maddesi B Bendi gereğince karar verilmiştir.’ Karar; Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz