Tarımda Bilim Kurulu Yarınlarımızı Kurtarır

0

Coronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş üstü insanların sokağa çıkması yasaklanırken, büyük çoğunluğu yaşlı olan çiftçiler de tarlalarına gidemiyor. Bügünlerde ‘evdekal’ çağrısına uyan vatandaşların gıda ihtiyaçlarının karşılanması için tarlada üretimin şart olduğuna dikkat çeken Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, sağlıkta olduğu gibi tarımda da ‘Bilim Kurulu’ kurulmasını önerdi.

ÜRETİCİYE ALIM GARANTİSİ VERMELİYİZ
Ziraat Odası Başkanı Ergün, “Bugün üretmek zorundayız. Üretene destek olmak zorundayız. Tarım için acilen ekonomik destek paketi açıklamalıyız. İlçe bazında, köy bazında organize olmalıyız. Çiftçilerin ve tarım işçilerinin sağlık kontrollerini yapmalıyız ve tarlaya, bağa, bahçeye, ahıra, çiftliğe gitmelerini sağlamalıyız. Mevsimlik işçilerin ulaşımını, barınmasını, çocuklarının eğitimini şimdiden hesaplamalıyız. Ulaşımda sıkıntı var, üretim materyallerinin, tarım araç ve gereçlerinin taşınmasını, servis hizmetlerini aksatmadan sürdürebilmek için plan yapmalıyız. Kooperatiflere, gıda sanayisine, imalatçılara özel destek vermeliyiz. Üreticiye, devlet tarafından alım garantisi vermeliyiz” dedi.

HER KESİMİN OLDUĞU TARIM BİLİM KURULU
Coronavirüs salgınını önlemek için alanında uzmanlarca Bilim Kurulu oluşturduklarını kaydeden Ferda Ergün, “Bir saniye bile kaybetmeden tarımda da ‘Bilim Kurulu’ oluşturmak zorundayız. Tarladan sofraya, çiftçilerin, veterinerlerin, akademisyenlerin, gıda-market-lojistik profesyonellerinin yer aldığı ‘Tarımda Bilim Kurulu.’ Bugünü kurtarmak için nasıl tıbbi bir mücadele veriliyorsa, yarını kaybetmemek için de zırai mücadeleye başlamak zorundayız” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz