Tarım Bakanı: Siz Üretin Biz Alacağız

0

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, corona virüs salgını tedbirleri dolayısıyla illerde gerçekleştirdiği tarım orman sektör toplantılarını video konferans yöntemiyle gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

Bu çerçevede Samsun’daki tarım orman sektör temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Pakdemirli, bu toplantılardaki amaçlarının sektörün talep ve isteklerini yerinde değerlendirmek ve politikalar oluşturmak olduğunu belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SAMSUN’A SELAMLARI VAR
Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, “Pazartesi günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Bakanlar Kurulu toplantımız vardı. Sırada Samsun’un olduğundan bahsettim. O da tabi hemen sizlere bir selam gönderdi ve ‘çiftçimiz, üreticimiz bir karış yeri dahi boş bırakmasınlar. Eksinler, biçsinler, biz çiftçimizin, üreticimizin arkasındayız’ dedi” ifadelerini kullandı.

“HEM ÇİFTÇİMİZ, HEM DE ÜLKEMİZ KAZANACAK”
Şuan itibariyle gıda tedariğinin yeterli düzeyde olduğunu ifade eden Tarım Bakanı Pakdemirli, “Gıda arz güvenliğimizi garanti altına almamız için ülkemizde ‘ekilmedik yer bırakmamamız’ gerekiyor. Bunun için hazineye ait tarıma elverişli arazileri çiftçilerimize bedelsiz olarak tahsis ederek üretime kazandıracağız. Tahsis edilen arazilerde, hububat, baklagiller, yağlı tohumlu bitkiler ve yem bitkileri gibi stratejik olarak önemli olan ürünlerin ekilmesini de sağlayacağız. Böylece hem çiftçimiz, hem de ülkemiz kazanacak” değerlendirmesinde bulundu.

HASAT ZAMANINDAN ÖNCE FİYATLARI AÇIKLAYACAĞIZ
Pakdemirli, “Artan maliyetler karşısında bu yılı da doyurucu fiyat politikası ile telafi edeceğiz. Hasat zamanından önce fiyatları açıklayacağız. Kimse merak etmesin. Siz ekmeye, biçmeye, alın teri dökmeye devam edin. Siz üretin ürününüz tarlada, serada, etiniz, sütünüz ise elinizde kalmayacak. Gerekirse devlet olarak biz alacağız” dedi.

SAMSUN’A YENİ MÜJDELER VERDİ
Samsun için müjdeleri olduğunu da belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Samsun’a bu yıl içerisinde 7 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu daha kazandırmış olacağız. Yine bu yıl Samsunlu vatandaşlarımızın kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlere ulaşması için Samsun’da 4 adet Tarım Kredi Kooperatif Marketi kuracağız.

DİKİM EVİ KURACAĞIZ
Ekonomik durumu zayıf olan 10 ailemize, 100 ton beyaz şapkalı mantar kompostu dağıtacağız. Tarımın Sultanlarıyla Bal ve Polen Üretimi Projesi Kapsamında 19 Mayıs, Salıpazarı, Havza, Vezirköprü ilçelerimizde kırsalda yaşayan 60 kadın çiftçimize 10’ar adet arılı kovan dağıtımı yapacağız. Vezirköprü ilçemizde 5 adet Süpürge Dikim Evi kuracağız. Arı yetiştiricilerimize ana arı ve arı sütü üretimi için 1,1 milyon liralık malzeme ve ekipman desteği vereceğiz. İsrail sazanı ile mücadele kapsamında kullanılmak ve kooperatifleri güçlendirmek maksadıyla, 1,4 milyon liralık malzeme temin edeceğiz. Manda ıslahı ve verimliliğin arttırılması maksadıyla, ekipman alımı ve uygulama giderleri için 1,5 milyon liralık destek sağlayacağız.

TURŞU FABRİKASI KURULACAK
Meralarda verim ve kaliteyi arttırmak maksadıyla, yaklaşık 1,5 milyon lira maliyetle 895 ton kilogram gübre uygulaması yapacağız. 5 dekar alanda, yıllık 5 bin ton turşu yapım kapasiteli, 2 bin metrekarelik kapalı fabrika kurulması için yaklaşık 1,9 milyon lira destekleme yapacağız. Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında, 21 ton ayçiçeği ve kuru fasulye tohumu ile bin 670 paket dane mısır tohumu dağıtacağız. Yem bitkileri ekiliş alanlarını artırma, üretimi çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi maksadıyla, çiftçilerimize yaklaşık 2,2 milyon lira maliyetle, 220 ton yem bitkisi tohumluğu dağıtacağız. 4,1 milyon liralık bütçe ile takribi 9 bin dekar alanda mera ıslah çalışması yürüteceğiz. Gelir seviyesi düşük bireyleri modern ve yeni örtü altı yetiştiricilik tekniği ile buluşturmak maksadıyla 100 üreticimiz için 100 adet tam sistemli modern sera kuracağız.

EKİPMAN DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ
Doğduğum Yerde Doymak İstiyorum Projesi kapsamında, çiftçi ve üreticilerimizin istifadesine sunulmak üzere, 10,8 milyon lira değerinde ekipman alımı yapacağız. Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı 13. Etap kapsamında evrak eksiği olmayan bütün projeleri kabul ettik. Hibe almaya hak kazanan ve toplam yatırım tutarı yaklaşık 23,2 milyon lira olan 29 projeyi hayata geçiriyor olacağız. IPARD hibeleri kapsamında 8. Başvuru Çağrısında, yatırım miktarı 53 milyon lira ve hibe miktarı 20 milyon lira olan toplam 10 proje başvurusu aldık. Bu projelerinizin de değerlendirme sürecine hiç vakit kaybetmeden başladık.

1200 KİŞİYE İSTİHDAM
Bafra’da 1 milyon 194 bin metrekare alanda Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruyoruz. En kısa sürede ihaleye çıkacağız. Burada teknolojik seralar ve sebze kurutma tesisleri kurulacak. Proje kapsamında 30 milyon TL altyapı yatırımı yapacağız. Bölge aynı zamanda bir iş kapısı olacak. Bin 200 kişiyi istihdam edeceğiz.

19 MAYIS BARAJI İSALE HATTI YENİDEN İHALE EDİLECEK
126 milyon lira maliyetli 19 Mayıs Barajı İsale Hattı inşaatının kalan kısmını bu yıl içerisinde ihale edeceğiz. 51 kilometre uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile 69 mahalleye yıllık toplam 22.3 milyon metreküp içme suyu temin edeceğiz.

TAŞKINLAR SON BULACAK
Çarşamba Ovası Sağ Sahil 2. Kısım Yüzeysel Drenajı ile Pompalı Drenajı işinin sözleşmesini geçtiğimiz hafta imzaladık ve en kısa zamanda inşaat çalışmalarına başlıyor olacağız. İnşaatına başlanacak bu tesisimiz ile 211 bin dekar tarım arazisinin drenaj sorununu çözeceğiz. 65 bin dekar zirai araziyi sulamaya açacağımız 124 milyon lira maliyetli Bafra Ovası Sulaması 2. Kısım inşaatında çalışmalara başlıyoruz. Terme ilçesi okullar bölgesini taşkın zararlarından korumak amacıyla inşaat çalışmalarına başladık.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz