Tarihi Taşhan’a Doğalgaz Bağlattılar

0

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı Saathane Meydanı dönüşüm projesinde yer alan Osmanlı mimarisinin örneklerinden 509 yıllık tarihi Taşhan, Büyükşehir Belediyesi ile Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restore edildi. 9 milyon liraya mal olan restore işleminde ise ilginç görüntüler ortaya çıktı.

Geçmiş dönemde yol geçeceği gerekçesiyle kesilen Taşhan’ın daha önce hemen girişinde yer alan varaklı işyerleri, restore işleminde kapatıldı. Şu anda kapalı durumda bulunan Taşhan’a doğalgaz bağlatıldığı da, tarihi yapının hemen dışına monte edilen tesisat tertibatından anlaşıldı.

Taşhan’ın hemen çatısına ise iki adet çanak anten yerleştirildiği görüldü. Osmanlı döneminden nice badireler atlatarak günümüze ulaşan tarihini yapının orjinal tuğlası ile restore edilirken, kullanılan tuğlaların uyumsuzluğu ilk bakışta göz çarpıyor. Restore işleminde göze çarpan ilginçlikler, vatandaş tarafından da eleştiriliyor.

Daha öncede hatırlanacağı üzere SASKİ ekipleri, Saathane Meydanı’nda tesadüfen yaptıkları altyapı kazısında Samsun Kalesi’nin surlarına rastlamıştı. Daha sonra o surlar üzeri kapatılarak üzerinden yol geçirildi. Taşhan’ın çevresinde yer alan ve Samsunlu tarihçi Baki Sarısakal’ın gündeme getirdiği Havuzlu İsmail’in Kahvesi de yıkılarak dümdüz edilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz