Tapuda Corona Dönemi

0

Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, coronavirüs salgını tedbirleri kapsamında kamu kurumlarında alınan önlemlerin arttığını belirterek, emlakçı esnafına da bazı kısıtlamaların geldiğini söyledi.

Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nde 4 Mayıs tarihine kadar satış, ipotek, ipotekli satış (kredili daire alma veya satma) haricinde başka bir işlem yapılmayacağını duyuran SATEM Başkanı Oral, “Kat irtifakı kurulması, cins değişikliği, yeni tapu kaydı alma, takyidat alma vb. gibi hiç bir işlem yapılmayacaktır. COVİD-19’a karşı en riskli yaş grubunda bulunan 65 yaş üzerindekilerin evden çıkmaları yasak olduğundan dolayı bu yaşın üzerindekilere tapu dairelerinde işlem yapılmayacaktır. Ancak önceden düzenlenmiş vekalet var ise işlem yapılabilir. Yeni vekalet alınamayacağından dolayı da vekaleten işlem de yapılmayacaktır” dedi.

BAŞKA ŞEHİRLERDEN SATIŞA İZİN YOK
SATEM Başkanı Mevlüt Oral, uyarılarına şöyle devam etti; “Alıcı veya satıcı farklı müdürlüklerde ise sadece gayrimenkulün olduğu il veya ilçedeki tapu dairelerinden işlem yapılacaktır. Alıcı başka şehirde, satıcı başka şehirde ise satış işlemi yapılmayacaktır. İnternet üzerinden ‘e-randevu’yu kullanarak, sıra bulup randevu alabilirseniz, randevu aldığınız saatte tapuya gidip evrakları vererek başvuru yapabilirsiniz. İnternetten randevu alamamışsanız başvurularınızı, ‘web tapu’ üzerinden evrakları sisteme yükleyerek yapabilirsiniz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz