Samsunlu Tabiplerden Pandemi Kurulu’na 20 Soru

0

Samsun İl Pandemi Kurulu’nda kendisine görev verilmeyen Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, korona virüs ile ilgili yaşananlardan kentteki vatandaşların haberi olmadığını öne sürdü.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerin il düzeyinde düzenli olarak açıklanması gerektiğini savunan Erkan, halkta oluşan panik havasının kenti yönetenlerce görülmediğine dikkati çekti.

HALKTA PANİK VAR BU GÖRÜLMÜYOR MU?
Başkan Erkan, “Karşı karşıya olduğumuz salgın, merkezi ve yerel yönetimlerin, meslek örgütleriyle sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun tamamının topyekûn mücadelesi ile ancak baş edilebilecek boyutta bir tehlikedir. Toplumun; pandeminin ülkemizdeki / ilimizdeki yaygınlığı, bölgesel dağılımı, hasta ve ölüm sayıları hakkında yeterince bilgilendirilmemesi, meydanı paniğe sevk eden yanlış ve yanıltıcı haberlere bırakmakta aynı zamanda salgın sürecinin bağımsız taraflarca değerlendirilmesinde güçlükler yaratmaktadır. Her zaman ifade ettiğimiz üzere;“Kamuoyunun doğru ve şeffaflıkla bilgilendirilmesinin, salgın yönetiminde pek çok açıdan bir gereklilik” olduğu tekrar vurgulamak isteriz” dedi.

ERKAN SORULARI SIRALADI
Tabip Odası Başkanı Dr. Erkan, İl Pandemi Kurulu’nun cevaplaması için şu soruları yöneltti; “Bugün itibarıyla ilimizde kaç merkezde test yapılmaktadır? Bugüne kadar (günlere göre) her bir tanı/tarama testinden toplam kaç adet yapılmıştır? Bugünden itibaren Samsun çapında günde kaç test yapılması planlanmaktadır? Günlere göre her bir tanı / tarama testi tipi için pozitif sonuçlanan test sayısı kaçtır? İlk testi negatif olup ikinci kez test yapılanlarda pozitiflik oranı nedir? Tanısı doğrulanmış olgulardaki bulguların (ateş, öksürük, nefes darlığı, ishal, vb) dağılımı nasıldır? Tanısı doğrulanmış olgulardaki akciğer grafisi ve bilgisayarlı tomografi bulguları nelerdir? İlimizde pcr testi negatif olmasına rağmen olası COVID-19 olgularının istatistiği tutulmakta mıdır? Bu istatistik tutuluyorsa olası COVID-19 olgularının pcr testi pozitif olanlara oranı nedir?Bugün itibarıyla Samsun ili sınırlarında tanısı doğrulanmış ya da olası / kuşkulu COVID-19 hasta yatırılan hastane sayısı kaçtır? Bunların kurumsal / sektörel (Sağlık Bakanlığı, kamu üniversitesi, özel sektör) dağılımı nedir? Tedavide kullanılması olası ilaçların ilimizdeki sayısı nedir? Öngörülen hasta sayısı ve ihtiyaca göre bu ilaçların mevcut stokları yeterli midir? Bu ilaçların hastaneler bazında dağıtımı yeterli düzeyde organize edilebilmekte midir? İlimizdeki yoğun bakım ünitelerindeki yatak ve ventilatör sayısı nedir? Samsun ilinde Covid-19 olgu ve ölümlerin sayısı ve diğer illere göre durumumuz nedir?”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz