Tabip Odası: Vatandaş Kime Güvenecek

0

Samsun’da içme suyu konusunda Çevre Platformu’nun kentin 4 farklı noktasından alıp Halk Sağlığı Laboratuvarında yaptırdığı analizleri açıklaması sonrası ortalık karışmıştı.

İçme suyundaki alüminyum oranın yüksek olduğunu ve bulanıklık derecesinin sağlığa uygun olmadığını ortaya koyan rapor sonrası, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, topu Sağlık İl Müdürlüğü’ne atmıştı.

Sağlık Müdürlüğü’de içme suyundaki analiz raporlarında alimünyum oranın yüksek çıktığını açıklaması üzerine, vatandaşların kafası iyice karıştı.

TABİP ODASI AÇIKLAMA YAPTI
Samsun Tabip Odası Başkanı Dr.Murat Erkan, oda yönetim kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında sürecin iyi yönetilemediğini söyledi. Erkan, “Samsun Tabip Odası bir hekim meslek odası olmanın gerektirdiği sorumlulukla olayları hem bilimsel hem de sosyal açıdan, tıpkı daha önceki halkımızın sağlığı ile ilgili sorunlarda olduğu gibi büyük bir ciddiyetle değerlendirmektedir.Günümüzde insan sağlığı ile ilişkisi gittikçe önem kazanan alüminyum genellikle zararsız bir bileşen olarak bilinmektedir; fakat yine de yüksek derişimlerine ya da dozlarına uzun süreli maruz kalındığında sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Yaşamın her safhasında ve birçok alanda karşılaşabileceğimiz alüminyumun insan vücuduna etkileri; sindirim sistemine, hematolojik sisteme, iskelet sistemine ve sinir sistemine etkiler şeklinde sıralanabilir” dedi.

YÖNETMELİK İHLALİ SÖZ KONUSU
“Samsun’da vatandaş kime güvenecek” diyen Erkan, içme suyu konusunda yapılan farklı açıklamalara dikkati çekti. Erkan, “Konuya ilişkin sürekli mevzuata vurgu yapan SASKİ’nin ve yöneticilerinin kamuoyunu olayın başlangıcından beri bilgilendirmemesi ve aydınlatmaması en büyük eksiklik olmuştur. Şikayetlerin üzerinden günler geçmesi rağmen şehir şebeke suyunda Alüminyum miktarının yüksek olduğuna ilişkin açıklama SASKİ yerine İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelmiştir. Bu açıklamada da olay “bir kaç ölçümde hafif düzeyde yüksek çıkmıştır” şeklinde adeta geçiştirilmiştir. Mevzuata bakıldığında, her iki kurum için de; “tüketicilere bilgilendirmenin hala yapılmaması, durumun yeterince izah edilmemesi” tutumu başlı başına bir yönetmelik ihlalidir” dedi.

BİLİMSEL HEYET ÖNERİSİ
İnsan sağlığını tehlikeye atacak durumlardan kaçınılması gerektiğini belirten Tabip Odası Başkanı Erkan şöyle devam etti; “Yaşam kaynağı olan suya ve onu yüz binlerce insanımızın tüketimine sunan kurumlara önerimiz; toplumdan ve onu temsil eden demokratik kurumlardan hiçbir bilgiyi saklamadan zamanında bilgilendirme yapmaları, kamuoyunu şüpheye sevk edecek tutumlara yönelmemeleridir. Bundan sonra suya ilişkin yapılacak çalışmaları an be an kamuoyuyla paylaşmaları, gerekirse bu konuda sözü kurulacak bilimsel bir heyete vermeleridir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz