Tabip Odası: Mutant Virüs Tanı Kitleri Yaygınlaşmalı

0

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Neslihan Furtun, Sağlık Bakanlığı’nın il düzeyinde haftalık olarak açıkladığı korona virüs tablosunda Samsun’un ilk 5 içinde yer alması sonrası uyarılarda bulundu. Mutasyona uğrayan virüs konusunda uyarılarda bulunan Furtun, test kitlerinin yaygınlaştırılmasını talep etti.

GEÇ KALMAYALIM
Tabip Odası Başkanı Furtun, “Kısıtlamalar halen tüm ülke genelinde aynı şekilde devam ediyor. Mutant virüsle enfekte hastalar ve temaslıları ile ilgili filyasyon çalışmalarının daha sıkı olduğunu biliyorum. Bu hastalarda ve temaslılarında izolasyon ve karantina önlemleri ile süreleri daha sıkı ve uzun. Sürenin uzun olmasından çok mutant virüsü daha fazla tanımlamak gerekir. Bunun içinde PCR çalışan tüm laboratuar ve hastanelerde, mutant virüsü saptayan kitlerin daha yaygın kullanılmasının sağlanması gereklidir. Mutant virüsü aramazsak bulamayız ve tedbirlerde geç kalırız” dedi.

ASM’LERDE ÖNLEM ALIN ÇAĞRISI
Korona virüs aşılaması ile ilgili sağlık kurumlarında oluşan yoğunluğa dikkati çeken Furtun, “Randevu sisteminden sık aralıklarla aşı randevusu vermesi, 65 yaş üstüne açılan aşı randevuları için halkımızın aile hekimlerini temas riski az diye tercih etmesi, yetersiz fiziksel koşullardaki Aile Sağlığı Merkezleri’nde yığılmalara sebep olmaktadır. Aşılama sonrası aşılanan kişinin yan etki açısından bir süre beklemesi gerektiği, diğer yandan rutin işleyişteki muayene için gelen hastalar, fiziksel olarak yetersiz ASM’lerde temasın yoğun olduğu insan topluluklarına yol açıyor. Bu konuda yeterli önlemler alınmaz ise korkarız ki pandeminin üçüncü dalgası ASM’lerden çıkacak” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz