Ana Sayfa Siyaset Sülayman Soylu İstifa Etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabul Etmedi

Sülayman Soylu İstifa Etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabul Etmedi

0

Corona virüs salgını nedeniyle 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 2 gün süren sokağa çıkma yasağını iki saat kala açıklaması nedeniyle eleştirilerin odağı haline gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gece saatlerinde yayınladığı mesajında görevinden istifa ettiğini duyurdu.

İşte Soylu’nun yaptığı açıklama: “Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı.. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı. İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı. Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın… Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum… Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık.. Allah milletimizi korusun…”

ERDOĞAN KABUL ETMEDİ
İletişim Başkanlığı, Süleyman Soylu’nun istifasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasının kabul edilmediği belirtildi. Açıklamada, “Sayın Bakanımız istifa talebini sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.”

GÖREVE DEVAM
İstifa kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmemesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı. Bakan Soylu açıklamasında, “Sokağa çıkma yasağı ile ilgili, sorumluluğumuzun gereği aldığım karar üzerine Milletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın tutumu, beni mahcup etmiştir. Devlet ve milletin emanetinde atılan adımlarda eksikliğimizin bu iki irade tarafından insani bir durum olarak kabul edilip onarma hakkı verilmesi sorumluluğumuzu arttırmıştır. Allah mahcup etmesin. Milletimizin hizmetinde yola devam inşallah..” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu daha sonra yaptığı açıklamada ise “Şehit çocuklarının ‘Bizi bir kez daha babasız bırakma’ şeklindeki mesajları beni etkiledi. O mesajlar kalbime dokundu.” ifadelerini kullandı.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz