Suda Yeni Rekor Kırıldı, SASKİ Tutulamıyor

0

Samsun’da ev ve işyerlerine gelen su faturaları her geçen ay rekor seviyeye ulaşıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı SASKİ, geçtiğimiz yıl içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapmış, zammın her ay TÜFE oranında güncellenmesi kararı almıştı.

Son bir yıl içerisinde her ay ev ve işyerlerine gelen zamlı su faturaları adeta rekora doğru koşmaya başlarken, artık durdurulamaz bir hal aldı.

SU FATURALARI ALDI BAŞINI GİTTİ
Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan Samsun’da, SASKİ tarafından konutlara suyun metreküp fiyatını 4 lira 35 kuruştan, işyerlerine ise 8 lira 61 kuruştan vermeye başladı. Ekim ayında rekor kıran su faturaları vatandaşları isyan ettirdi. Diğer yandan atık su bedeli de 1 lira 9 kuruş olması dikkatlerden kaçmadı. Kimi vatandaş sosyal medyada, ‘Evde çamaşırhane mi işletiyoruz’ şeklinde paylaşımlar yaptı. Konut ve işyerlerinde su faturaları, elektrik faturalarını sollarken, su zammının iptali konusunda açılmış dava ise sürüyor.

MUSLUKLARDAN DOĞALGAZ MI AKIYOR ?
Şikayet sitelerinde ve sosyal medyada su faturalarını paylaşan Samsunlu vatandaşlar, “Yazıklar olsun. Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanıyoruz. Hani nerede sizin gönül belediyeciliğiniz? Halk zaten geçim sıkıntısı yaşıyor. Ekonomik olarak darboğazda. Sizin gönderdiğiniz su faturaları esnafı vatandaşı dahada bunaltıyor. Vatandaşı esnafı bu kadar bunaltmayın. Yazık günahtır. Musluklardan doğalgaz mı akıyor? Nedir bu her ay zam zam. Az vicdanlı olun” açıklamasında bulundular.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz