Su Zammına Onay Veren MHP’li Davada Bilirkişi Oldu

0

AK Partili Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ, 2019 yılının ortasında içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapıp, zammın her ay TÜFE oranında güncellenmesi kararı almıştı. TÜFE zammı ile her ay yükselmesi ile Samsun, Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan ili konumuna geldi.

Zammın iptali ya da geri çekilmesi konusunda 20 binin üzerinde imza toplandı, belediyeye ve TBMM’ye gönderildi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, su fiyatlarında sembolik bir indirime gitse de, su zammı 2019 yılının Haziran ayında davalık oldu.

DAVADA BİLİRKİŞİ RAPORU İSTENDİ
Avukatlar Arzu Sabuncu ve Buğra Genç tarafından ‘Samsun’da yaşayan bir vatandaş’ olarak zammın iptali konusunda açılan davaya, daha sonra müdahil olanlar oldu. Samsun 2. İdare Mahkemesi’nde görülen davada ‘Bilirkişi Raporu’ istendi. Davaya bakan hakim, resen Bilirkişi Heyeti’ni Makine Mühendisi Yıldız Yapalı Ertürk, Hesap Uzmanı Filliz Gök ve Mali Müşavir Cemalettin Kola olarak belirledi. Davaya bakan hakim kararı, taraflara bildirerek, itirazın olup olmadığının mahkemeye bildirilmesini istedi.

İTİRAZ EDİLECEK
Zammın iptali konusunda mahkemeye sunulacak olan Bilirkişi Heyeti’nde yer alan Mali Müşavir Cemalettin Kola, aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili olarak görev yapıyor. Kola, 2019 yılında belediye meclisinde alınan su zammı kararına Cumhur İttifakı’nın bir mensubu olarak el kaldırarak, ‘kabul oyu’ vermişti. MHP’li Kola’nın davada Bilirkişi Heyeti’nde yer almasına itiraz edileceği öğrenildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz