Sorgulamayan Bir Nesil Yaratıldı

0

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi ile Eğitim İş Sendikası Samsun Şubesi, 3 Mart 1924’te çıkarılan Devrim Yasaları’nın yıldönümünde Atatürk Anıtı’nda açıklama yaptı.

Devrim Yasaları’nın tek tek yok edilmeye çalışıldığını belirten ADD Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, “97 yıl sonra eğitimimizin geldiği nokta ne ulusal ne de laiktir! Dinselleştirilmiş bir eğitim, toplumu ayrıştırmanın en önemli unsurudur” dedi.

“Milli günlerdeki hutbelerden Atatürk’ü çıkarmış, hurafelere yer verilmiştir” diyen Özkefel, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Devrim Yasaları ile kazandığı “Ulus Devlet” ve “Laik Cumhuriyet” nitelikleri yok edilmek istenmektedir. Yapılanlar son derece tehlikelidir. Devrim Yasaları, Cumhuriyet’in saygın, yetkin, üretken yurttaşlarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Amaç; aydınlanma, kadın-erkek eşitliği, aklın ve bilimin egemenliği, bağımsızlık, özgürlük ve onurlu yaşamdır” dedi.

ÜNİVERSİTELER MEDRESELEŞTİRİLDİ
Devrim Yasaları’nın Anayasa’nın 174. maddesi ile korunmasına rağmen, Öğrenim Birliği Yasası’nın bugün fiilen uygulandığını belirten ADD Başkanı Özkefeli, “Devrim Yasaları’na açıkça aykırı olan ‘dindar ve kindar nesil yetiştireceğiz’ söylemi, ülkemizde laik rejimin ve dolayısıyla laik eğitim ve çağdaş kamusal düzenin yıkımıdır. Bilimin, aklın sahibi ve koruyucusu olması gereken üniversiteler medreseleştirilmiştir. Sadece ezberleyen, düşünemeyen, bilim üretemeyen, eleştiremeyen, hakkını aramayı bilmeyen, her söylenene inanan, sorgulamayan, tüketen bir nesil yaratılmıştır” diye konuştu.

Başkan Özkefeli, şöyle konuştu; “Hilafet özlemiyle yanıp tutuşanların karşısında Cumhuriyete ve Devrim Yasalarına sahip çıkmak ya da çıkmamak; geleceğimizi belirleyecektir. Yol ayrımına gelinmiştir. Görev Türk Milletinindir! Atatürk Devrimcileri, Devrimleri yaşatma ve uygulama konusundaki kararlılığını her ne pahasına olursa olsun sürdürecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz