Site Cami Esnafı Tedirgin: ‘Bizi De Yıkar Mı?

0

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Cumhuriyet Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma projesinin tespitine başlıyoruz” dedi, bölge esnafı sessiz sedasız yürütülen yıkım planlaması nedeniyle şaşkına döndü. Daha o konu gündemdeyken, şimdi de Site Cami ve çevresindeki esnafı yıkım korkusu sardı.

Kentsel dönüşümle ilgili planla alınan karar sonrası Cumhuriyet Meydanı etrafını kapsayan proje hakkında bilgi veren ve şehrin fuar ile birleşmesini öngören projeleri açıklayan Başkan Mustafa Demir, bölge esnafının ne olacağıyla ilgili açıklama yapmazken, Site Cami’nin altında ve çevresinde bulunan esnafın da yıkım kapsamında olduğu yönündeki iddialar ortaya atıldı.

SİTE ESNAFI: BİZE BİLGİ VERİLMEDİ
Site Cami’nin altında ve bünyesindeki çevresinde bulunan onlarca esnaf, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin İmar ve Bayındırlık, Çevre ARGE ve Çeşitli İşler komisyonlarının raporunun oy birliği ile onaylandığını ve Site Cami ada ve paftasının da ilgili evrakta yer aldığını öne sürdü. Yıkım endişesi yaşamaya başlayan esnaf, yüzlerce kişiye istihdam sağlayan ve bir ticaret merkezi konumunda olan Site Camisi ve çevresi esnafına hiç bir bilgi verilmediğini önü sürdü.

ADA PAFTAMIZ ORADA NE ARIYOR
Başkan Mustafa Demir’in Cumhuriyet Meydanı çevresindeki projesine Site Cami çevresinin de dahil edilmesinin istihdam, ticaret açısından Samsun’un iş hayatına büyük bir darbe olacağını dile getiren esnaf, “Şimdi bizlere gelen bir yazı yok. Ancak ada ve paftanın yazışmalarda geçmesi bizleri şaşırttı. Oldu bittiye getirilmesin. Büyük bir hata olur. Geri dönülmesi ve telafi edilmesi olmayan zarar verir Samsun esnafına. Daha önceki açıklamalarda ‘Camiye dokunmadan gerideki tüm alan düzenlenecek. O da olduğunda cami tüm güzelliğiyle ortaya çıkacak’ denilmişti. Umarız o açıklamalara bağlı kalırlar” dedi.

Başkan Mustafa Demir, “Samsun’a yakışır, geniş ve kapsamlı bir Cumhuriyet Meydanı’nı sizlerle birlikte vatandaşlara kavuşturacağız” dedi, Site Cami esnafını ‘Biz de mi yıkım alanındayız’ endişesi sardı. Demir daha önce açıklamasında ‘Camiye dokunulmayacak’ dedi ancak, düzenlemede esnaftan söz etmemesi dikkat çekmişti.

İŞTE O BELGE
Site esnafı soruyor; “Bizim Site Cami’nin ada ve paftası bu evrakta ne arıyor? Kimse bir şey söylemiyor. Oldu bittiye gelmesin. Burası küçük esnafın ticaretinin gözbebeğidir.”

Samsun’da Cumhuriyet Meydanı çevresinde yıkım yapmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi’nin, Site Cami çevresinde de yıkım yapacağı iddiası gündeme geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz