Şirketlere Kaynak Çok Vatandaşa İndirim Yok

0

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Tarın Tarhan, coronavirüs salgınının halkımızın sağlığını tehdit ettiği gibi sosyal tahribatın her geçen gün arttığı bu süreçte, evlere kapanan vatandaşlar için elektrik, su, doğalgaz ve iletişim ihtiyaçlarının her zamankinden daha yaşamsal bir boyut kazandığına dikkat çekti.

Mesken aboneleri için 100 kWh’lik elektrik fatura bedelinin 71,02 TL olduğuna vurgu yapan Tarhan, geçen yıl petrol fiyatlarının 69 USD düzeyinde, bugün ise 26 USD düzeyine gerilediğini hatırlattı. Petrol fiyatlarındaki düşüne dikkat çeken Başkan Tarhan, maliyetler düşüşlerinin elektrik faturalarına neden yansıtılmadığın sordu.

FATURALARA YANSIMIYOR!
“Şirketlere kaynak aktarımında sınır yok, vatandaşa zırnık yok” diyen EMO Başkanı Tarhan, şöyle konuştu; “EÜAŞ’ın elektrik dağıtım şirketlerine sattığı toptan elektrik birim fiyatı kilowatsaat başına yüzde 17’lik bir indirimle 27,56 kuruştan 22,83 kuruşa düşürülmüş, yani dağıtım şirketlerine satılan elektrik fiyatlarında 4,74 krş/kWh bir indirim sağlanmıştır. EPDK’nın yaptığı 4,74 kr/kWh indirim ile dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine yıllık olarak 4,88 Milyar TL kaynak aktarımı yapacağı görülmektedir. EPDK, dar gelirli halkın elektrik faturasına indirim olarak yansıtabileceği 4,88 Milyar TL’yi şirketlere ilave bir kaynak olarak kullanmayı tercih etmiştir. Oysaki içinde geçtiğimiz zor dönemde dağıtım şirketlerine aktarılan bu payın faturalarda indirim olarak vatandaşa yansıtılması sosysl devlet olmanın gereğidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz