Sebze ve Meyvenin Hal Fiyatları Açıklansın

0

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, pazar yerlerinin kapanmasından dolayı marketlerde sebze ve meyvenin fahiş fiyatlarla satılmasının önüne geçmek için, “Hal fiyatlarını hergün vatandaşa duyurmak gerekir. Raflara denetim yapılmadır” dedi.

Coronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Samsun’un bazı ilçelerinde kalabalık ortamların oluşmasından dolayı sosyal mesafenin uygulanamadığı ve alışverişin direkt temasla yaşandığı pazar yerleri geçici süreliğine kapatıldı.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı da, pazaryerlerinin kapatılmasından kaynaklı sebze ve meyve satan manav ve marketlerde olası fiyat artışlarının yaşanabileceğine dikkat çekerek, ‘günlük hal fiyatlarının’ kamuoyuyla paylaşılmasını talep etti.

FIRSATÇILIĞA İZİN VERİLMEMELİ
Başkan Erdal Avcı, “Ayvacık ilçemizin de içinde bulunduğu bazı ilçelerde pazar yerleri virüs nedeniyle kapatılmıştır. Bu konuda alınan kararı destekliyoruz. Ancak bu ilçelerimizde vatandaşların manav ve marketlerden pahalı sebze ve meyveye ulaşımını şimdiden alacağımız tedbirlerle caydırıcı olması gerekir. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık ve ilçe belediyeler, Hal Müdürlüğü’nden günlük sebze ve meyve fiyatlarını ilçelerinde duyurursa veya yayınlarsa, olası fiyat artışlarının da önüne geçilebilir. Sürekli fiyat denetimi yapılmalıdır. Fırsatçılara geçit verilmemelidir. Pazardaki fiyat neyse, market de aynı olmalıdır.”

Ziraat Odası Başkanı Avcı, kaymakamlık ve belediye öncülüğünde devam eden Vefa Sosyal Destek Grubu’nun ihtiyaç sahiplerine vermiş olduğu yardım poşetlerine, üreticinin pazarda satamadığı sebze ya da meyveyi de satın alıp koymasını, çiftçiye destek olmasını talep etti. Avcı, “Hem üreticinin elinde ürün heba olmaz, hem de ihtiyaç sahibi vatandaş sebzeye, meyveye ulaşır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz