SEBO: Belediyelere Önemli Çağrı

0

Samsun’da inşaat-gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Sebahattin Gülçiçek, belediyeleri inşaat sektörünün önündeki engelleri kaldırmaya davet ederek, “Yatırımcı, ruhsat için aylarca bekliyor. Yeni bulvarlar açılarak sektör buraya kaydırılmalı. İnşaat sektörü düşüşe geçmişse, ekonomik sıkıntının yaşanacağını herkes bilmelidir” dedi.

SEBO İnşaat Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek, belediyelere önemli bir çağrı yaptı. İnşaat sektöründe yaşanan daralmaya işaret eden Gülçiçek, “İnşaat sektörünün yaşadığı en önemli sorunlardan biri, belediyelerin inşaat sektörünün önündeki engelleri kaldırmamasıdır. Bir ilde inşaat sektörü eğer düşüşe geçmişse, bu ilde büyük bir ekonomik sıkıntının yaşanacağını herkes görmelidir” dedi.

BELEDİYELERDE İŞLER YAVAŞLADI
İnşaat sektörünün birçok yapıyı ve sektörü içinde barındırdığına işaret eden Sebahattin Gülçiçek, “Sektörümüzün yasal olarak temas halinde bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlardaki bürokratik işlem sürecinin hantal seyretmesi, yatırım süresini uzatmakta ve biz yatırımcıların heyecanını kaçırmaktadır. Sektör olarak en yoğun bürokratik ilişkilerimizi sürdürdüğümüz belediyelerin teknik ve idari işlemleri neticelendirme hızını mevcut halinden daha iyi haline getirmesi, ilimizin ve ülkemizin menfaatinedir” dedi.

RUHSAT İÇİN AYLARCA YATIRIMCI BEKLİYOR
Belediyelerde ki işlemlerin hızlandırılması gerektiğini belirten Sebahattin Gülçiçek, “İnşaat sektörü ne zaman harekete geçse, belediyelerin duvarına çarpıyor nasıl mı? Ruhsat başvurusu yapıyorsunuz. 30 gün içinde sonuçlanacak başvuru, aylar alıyor. Bazen 8 ay gibi süreleri bulabiliyor. 4 ayda ruhsatını alan kendini büyük şanslı görüyor. Bu teknoloji çağında bu durum kabul edilebilir bir durum değil. Böyle saçma bir düzen olabilir mi? Biz yüklenici firma olarak ruhsatımızı alıp biran önce inşaata başlamak isterken, bu durumlarla karşılaşıyoruz. Gerçekten enteresan. Belediyeler borç batağında olmasına rağmen lafa gelince parasızlıktan hizmet üretemediklerinden yakınırken, diğer taraftan ruhsat için yüklenici firmaları aylarca bekletip altyapı ve ruhsat paralarını almamaları da başka bir çarpıklık. Bir süre önce bu kanunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir takım adımlar attı, fakat ilerleme henüz yok. Bakanlığın bir adım daha atıp bu ruhsat verme süresini kesin bir güne bağlayıp bunu kanunla garanti altına almasında fayda var. Aynı zamanda zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Bu değişiklik gerçekleşmeden yol alınmayacak gibi görünüyor” açıklamasında bulundu.

SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇACAK ADIMLAR ATILMALI
Belediyeleri sektörün önündeki engelleri kaldırmaya davet eden SEBO İnşaat Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek şunları kaydetti; “Belediyelerin, yeni bulvar yollarını açıp altyapısını hazırlayıp bu bölgelere inşaat sektörünü kaydırması gerekiyor. Bu çabayı göremezken, üç beş köy yolunun asfaltlanmasını büyük bir işmiş gibi gösterilmesi işin başka enteresan bir boyutu. Yapılması gereken; Sektörün önünün açılması, her türlü kolaylığın tanınması, yeni inşaat alanlarının oluşturulmasıdır. Buralardan gelecek kaynakların diğer hizmetlerin yapımında kullanılmasının daha akılcı olacağını bilmeyen yoktur. Fakat niye yapılmıyor bunu anlayan yok.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz