Sayaçta Sökme Takma Vurgunu Mu?

0

SASKİ’nin zamlı su faturaları can yakmaya devam ederken, şimdi damga ömrünü tamamlayan sayaçların sökümüne başlandı. TÜKODER Şube Başkanı Yaktı, “Kanunda böyle bir şey yok, bu bir soygundur” derken, SASKİ 2019’da değişimden 11.8 milyon lira gelir elde etti.

Samsun’da içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapıp, faturalara her ay TÜFE zammı yansıtan Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ, tartışmalı bir uygulama ile yine gündeme geldi.

Samsun’da 625 bin 938 abonesi olan SASKİ, ‘abonelerine 10 yıllık damga ömrünü tamamlamış olan su sayaçlarının ücretsiz şekilde değiştirileceğini, yalnızca sökme takma ücretinin alınacağını’ belirten mesaj göndermeye başladı. Sökme ve takma ücreti olarak 28 lira faturalara yansıtılırken, SASKİ’nin sadece 2019 yılında sayaç değişiminden 11 milyon 807 bin 860 lira gelir elde ettiği ortaya çıktı.

Su zammı davasında mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda SASKİ’nin sadece 2019 yılında 151 bin 189 adet su sayacını değiştirdiği, tahmini gelir olarak 11 milyon 807 bin lira gelir elde ettiğine işaret edildi. SASKİ’nin yaptığı zamların yüksek olduğu, su sayacının tüketicinin olduğuna ve bakım ücreti alınamayacağının belirtildiği bilirkişi raporunda, SASKİ’nin 2019 yılı için su sayacı maliyetini 78 lira olarak belirlediğine dikkati çekildi.

TÜKODER İSYAN BAYRAĞINI ÇEKTİ
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı’ya da sayaç değişme mesajı gönderildi. Başkan Sema Yaktı, sayaç değişiminin hukuksuz olduğunu belirterek, “Ben bana gelen mesaj sonrası, SASKİ Genel Müdürünü aradım. Kendisi ‘yönetmelikte var’ ifadesini kullandı. Kanunda ’10 yılda bir sayaç söküp para alınır, yada sayaç sökme-takma parası alınır’ diye bir ifade yok. Bu kanunda yok. Kanun herşeyden üstün. Yönetmelik ne oluyor? Değişim bedeli olarak 30 lira alınıyor. Bu bir soygundur. Samsun’u soyuyorlar. SASKİ, haksız kazanç elde ediyor. Bu eski Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ile başladı, Mustafa Demir ile devam ediyor. Tüketiciler tepki göstersinler kabul etmesinler, dava açsınlar, şikayetçi olsunlar. Bunlarla ben uğraşacağım. Yeter artık” dedi.

VATANDAŞ İSYAN ETTİ
SASKİ, tam kapanma sürecinde herkesin evde olduğu bir dönemde sayaç sökme takma işlemine başladı. SASKİ, değiştirdiği sayaçlar için faturalara 28 lira yansıtıyor. Vatandaşlar, herhangi bir sıkıntı bulunmayan sayaçlarının damga ömrünü tamamlama gerekçesiyle değiştirilmesine tepki gösterdi. Vatandaşlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık’a zammın iptal edilmesi ve uygulamadan vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

DİKKAT ÇEKEN GELİR!
SASKİ, 2019 yılında sayaç değişiminden 11.8 milyon lira gelir elde etti. SASKİ’nin sayaç geliri, zam davasında bilirkişi heyetinin raporunda ortaya çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz