Savaş Kiraz: Esnafı Bırakın Sokağa Bakın

0

Samsun’da esnafların yüzde 70’inin kapalı ya da yarı yarıya müşteri aldığını belirten SESOB Başkanvekili Savaş Kiraz, “Virüsün esnaftan yayılma olasılığı çok düşük ama şehri yönetenler esnafla uğraşıyor. Sokağı denetleyin” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı korona virüsü vaka sayılarında Samsun’daki rekor artış dikkat çekti. Vakaların 2’ye katlandığı Samsun; 27 Şubat-5 Mart tablosunda yüz binde 348,36’ya yükseldi ve virüsün en yoğun olduğu kent konumunda zirveye çıktı.

‘Çok Yüksek Riskli İl’ konumundaki Samsun’da normalleşme adımları atılmazken, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanvekili Savaş Kiraz, esnafların kapalı olmasına rağmen virüsün en yoğun olduğu kent olmasının nedenlerini kenti yönetenlere sordu.

VİRÜS ESNAF DAĞITMIYOR!
SESOB Başkanvekili Kiraz, “Samsun’da yaklaşık 10 aydır tüm kahvehaneler kapalı, hamamlar, spor salonları, halı sahalar, barlar, içkili restorantlar, masaj salonları kapalı. Lokantalar müşteri almıyor. Kuaförler, güzellik salonları, berberler bir koltuk dolu, bir koltuk boş çalışıyorlar. Kısaca esnafın yüzde 70’İ ya kapalı, ya iş yerine müşteri almıyor, sadece servis yapıyor ya da yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Bu durumda virüsün esnaftan yayılma olasılığı çok düşük” dedi.

ESNAFLA UĞRAŞMAYIN
Savaş Kiraz, şöyle konuştu; “Samsun’u idare eden yöneticilere soruyorum. Samsun, ‘çok riskli grupta. Esnafın yüzde 70’i kapalıysa, eğer bu virüs esnaftan yayılmıyorsa, Samsun neden çok riskli grupta? Ve siz neden sadece esnafla uğraşıyorsunuz. Esnafı değil, sokakları denetleyin. Esnafın zaten canı yanmış. Emin olun en çok esnaf kurallara uyuyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz